Dziś wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Z dniem 1 marca wchodzi w życie ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z ustawą powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.

Przez placówkę handlową ustawa uważa obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.

Zakaz nie obowiązuje między innymi na stacjach paliw, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami. Pełny katalog placówek wyłączonych spod zakazu zawarty jest w art. 6 ustawy.

W okresie od dnia 1 marca do dnia 31 grudnia 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. Zakaz będzie miał jednak zastosowanie jeśli w pierwszą lub w ostatnią niedzielę miesiąca kalendarzowego przypada święto.

W roku 2019 niedziela handlowa będzie przypadać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego, chyba że będzie to święto.

Zakaz handlu nie będzie obowiązywał również w:

1)     kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia;

2)     niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;

3)     ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, pod warunkiem że w tym dniu nie przypada święto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *