Dziura w Polskim Ładzie dotycząca składki zdrowotnej

W Polskim Ładzie zabrakło koordynacji przepisów, przez co niektóre osoby mogą nie płacić składki zdrowotnej. Wprawdzie jeden błąd w tej kwestii naprawiono, ale pojawiają się kolejne – pisze „DGP”.

Problematyczny przepis, którego w Polskim Ładem nie zmieniono, brzmi „w przypadku nieobliczania zaliczki na PIT przez płatnika od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości 0 zł”. To art. 83 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wszystko było z nim w porządku, aż pojawił się Polski Ład, który wprowadził zmiany zarówno w podatku dochodowym, jak i w składce zdrowotnej. Wymagało to koordynacji przepisów. Tego zabrakło — pisze „DGP”.

Mało brakowało, a z tego powodu zdrowotnej składki nie płaciłyby osoby, które zostały objęte nowymi zwolnieniami z PIT. Dziurę tę załatano, jednak pojawiają się kolejne. Okazuje się jednak, że łatając tę lukę, zapomniano o prokurentach.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Problematyczny przepis

Wcześniej nie było możliwości, by zwolnić płatnika z pobierania zaliczek na PIT, bo kwota wolna była znacznie niższa. Od 1 stycznia została ona podwyższona do 30 tys. zł. Ale u prokurentów chodzi o znacznie większe pieniądze. Prokurent to szczególny rodzaj pełnomocnika do załatwiania spraw spółki. Jego wynagrodzenie jest zdecydowanie więcej niż 30 tys. zł rocznie. Spółka jako płatnik nie potrąca od tego wynagrodzenia zaliczek na podatek.

– W konsekwencji prokurenci zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 0 zł, bo wprowadzając Polski Ład, nie wykreślono w ustawie zdrowotnej art. 83 ust. 2 – potwierdza cytowany przez „DGP” Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy.

Tak samo jest z osobami, które skorzystają z nowej możliwości, którą daje Polski Ład — wystąpienia do płatnika o niepobieranie zaliczek od przychodów. Mogą to zrobić osoby, które spodziewają się, że ich roczne dochody z określonych źródeł nie przekroczą 30 tys. zł, czyli zmieszczą się w kwocie wolnej od podatku.

Dziennik przypomina też, że to niejedyne niedociągnięcia Polskiego Ładu w zakresie składki zdrowotnej. Ciągle trwa spór o to, jaką składkę za styczeń mają zapłacić przedsiębiorcy na liniowym PIT: 9 proc. – jak twierdzi ZUS i MF, czy 4,9 proc. – jak wynika z przepisu.

Źródło: Business Insider
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak rewolucyjne zmiany przyniósł Polski Ład skorzystaj ze szkolenia ADN Akademia

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *