Elektrownie wiatrowe jednak bez podatku

Kwestia opodatkowania elektrowni wiatrowych budzi kontrowersje od 2017 r., kiedy to wprowadzono regulacje uznające elektrownię wiatrową w całości za budowlę. W efekcie takie obiekty stały się w całości przedmiotem opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości.

Na skutek nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw właściciele elektrowni wiatrowych doczekają się jednak zmiany – przywrócenia bardziej korzystnych zasad. Bowiem ze skutkiem od początku 2018 r. dojdzie do rozgraniczenia pomiędzy budowlą a elementami technicznymi. Podatek od nieruchomości ma dotyczyć w tym przypadku budowli. Zgodnie z wdrażanymi zmianami, podatek obejmie jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych (np. wirnik). Elementy techniczne, które zazwyczaj stanowią kluczową część elektrowni, będą zwolnione z podatku.

Zmiany wprowadza ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 1276). Część nowych przepisów wejdzie w życie 14 lipca 2018 r., a zmiany dotyczące opodatkowania elektrowni wiatrowych zaczną obowiązywać z mocą od początku 2018 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *