Europejski Parlament Młodzieży oddział Polska – wyróżniony

Zgłoszony do konkursu  projekt,  polega na organizacji warsztatów dla młodzieży prowadzących do wyłonienia delegatów reprezentujących kraj na 62. i 63.  Międzynarodową Sesję  Europejskiego Parlamentu Młodzieży w Helsinkach (Finlandia) i Tromsø (Norwegia). Uczestnicy biorą na przykład udział w grze edukacyjnej i dyskutują o problemach z zakresu polityki, nauk społecznych, kultury bądź ekonomii.

Europejski Parlament Młodzieży ma swoje oddziały w 32 państwach członkowskich UE. Co roku organizuje ponad 50 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań zwanych „sesjami”, w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób.

Polski projekt, wraz z laureatami z pozostałych 26 krajów członkowskich Unii Europejskiej, zostanie teraz poddany ocenie europejskiego jury. Laureaci finałowego konkursu otrzymają nagrody w wysokości pięciu, trzech i dwóch tysięcy euro.

Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży przyznawana jest od 2008 roku za projekty realizowane przez młodych ludzi w wieku od 16 do 30 lat, które ułatwiają porozumienie i współpracę między obywatelami krajów europejskich oraz budują poczucie europejskiej tożsamości.

Poza promocją europejskiego i międzynarodowego zrozumienia, zwycięskie projekty powinny stanowić wzór dla młodych Europejczyków i dawać praktyczne przykłady współpracy, takie jak imprezy młodzieżowe, wymiany międzynarodowe, czy projekty internetowe na Europejską skalę.

Wybór zwycięzców

Europejskie jury, w którego skład wchodzić będą trzej członkowie Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE oraz czterej reprezentanci Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego, wybierze trzech finalistów spośród 27 laureatów krajowych, zgłoszonych do 13go kwietnia 2010 roku.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 11 maja 2010 roku w Akwizgranie.

Ubiegłoroczną edycję konkursu wygrał zespół studentów z Krakowa, realizujący projekt szkoleń dla młodzieży szkół ponadpodstawowych "YOUrope needs YOU". Drugą nagrodę przyznano francuskiemu projektowi "Europejski Festiwal Teatru Uniwersyteckiego w Albi", a trzecią projektowi "Kaloszowa Dyplomacja" z Niemiec.

PE/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *