Rozliczenie nagrody dla pracownika ufundowanej z funduszu socjalnego

Pojawia się zatem pytanie :Jak prawidłowo zaewidencjonować przekazanie tych nagród, jakiemu opodatkowaniu (PIT, VAT jakiej wysokości) podlega dana operacja , czy  należy odprowadzić składki ZUS? Jak rozksięgować tą operację?

Przekazanie pracownikom świadczeń sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu Świadczeń socjalnych rodzi przede wszystkim skutki z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych dla pracowników i pracodawcy jako płatnika.
Przekazywane prezenty  nie będą stanowiły dla pracodawcy kosztu uzyskania przychodów dlatego że to odpisy na zfśs są przy spełnieniu warunku przelania środków na wyodrębniony rachunek bankowy, kosztem uzyskania przychodów. Wynika to z art. 23 ust 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca .1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm., dalej updof).
Czyli kosztem był kiedyś dokonany i przekazany na wyodrębniony rachunek odpis na fundusz a nie obecnie prezent.

W świetle art. 12 ust 1 updof przychodem pracownika ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Czyli otrzymane nagrody stanowią przychód ze stosunku pracy.
Jednak należy także wskazać iż w świetle art. 21 ust 1 pkt 67 updof zwolnione z opodatkowania są przychody otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych Dotyczy to zwolnienie  rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym  rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Taka regulacja oznacza  iż od wartości nagrody  powyżej limitu rocznego należy obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W przypadku bonu wypoczynkowego, poniwecz bon nie jest świadczeniem rzeczowym ani nie jest świadczeniem pieniężnym cała wartość podlega opodatkowaniu.
Warto zwrócić uwagę, iż na mocy par 2 ust1 pkt 19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.) świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowią podstawy wymiaru składek społecznych i zdrowotnego.
Czyli są tylko opodatkowane.

Jeśli chodzi o podatek VAT, to prowadzenie działalności socjalnej nie jest związane z działalnością przedsiębiorstwa, zatem zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) nie przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. To z kolei powoduje iż przekazanie prezentów nie jest czynnością o której mowa w art. 7 ust2 ustawy VAT i nie trzeba odprowadzać VAT należnego.
I odnośnie dyplomów – jeśli zostały sfinansowane ze środków obrotowych, to nakład na ich nabycie jest kosztem uzyskania przychodu. Zgodnie z art. 22 ust 1 updof są to koszty pośrednio związane z zachowaniem źródła przychodu.

Dodaj komentarz