Ubezpieczenie NW w kosztach

Prowadzę PKPiR. Ubezpieczyłam samochód firmowy. Czy w koszty wpisuję całość kwoty tzn. OC  AUTO CASCO i NW Słyszałam, że nie można odliczyć kwoty na ubezpieczenie NW. Czy to prawda?
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i Polskim Biurem Ubezpieczeń Komunikacyjnych, obowiązek ubezpieczenia pojazdu rozpoczyna się od momentu rejestracji pojazdu. Ze względu na istniejący obowiązek odpowiedzialności cywilnej Wnioskodawca uważa, że wydatki na ubezpieczenie komunikacyjne (OC, AC, NW) w całości. Zatem o ile nie jest to samochód osobowy, którego wartość przekracza 20.000 Euro to nie ma przeszkód, aby ubezpieczenie NW zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Przy samochodach osobowych o wartości, pow. 20.000 euro trzeba pamiętać o art. 23 ust 1 pkt 47 updof, który stanowi, iż nie uważa się a koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 Euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Koszt ten należy wpisywać do kolumny „Pozostałe wydatki” w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Oczywiście, jeśli samochód nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych to ubezpieczenie musi mieścić się w limicie wynikającym z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *