Jak Polski Ład wpłynie na emerytury?

Podatkowy Polski Ład, którego większość rozwiązań zacznie obowiązywać z początkiem 2022 r., w różnym stopniu wpłynie na poszczególne grupy podatników. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, w przypadku emerytów zdecydowana większość (90 proc.) świadczeniobiorców skorzysta na zmianach. Stracą natomiast ci, którzy dostają świadczenia w wysokości ponad 5 tys. zł miesięcznie.

W praktyce po wprowadzeniu w 2022 r. zmian podatku dochodowego PIT w ogóle nie zapłaci 2/3 emerytów i rencistów. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej w PIT do 30 tys. zł z podatku zwolnione będą świadczenia na poziomie do 2,5 tys. zł miesięcznie.

„Emeryci o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od nadwyżki ponad kwotę 2,5 tys. zł. Z tym, że osoby pobierające świadczenie w wysokości od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł, zapłacą niższy podatek niż płacą obecnie. Nieznacznie więcej podatku niż dziś zapłacą emeryci, którzy otrzymują świadczenie w kwocie od 5 tys. zł do 13,6 tys. zł miesięcznie” – wylicza resort finansów.

Zyski w emeryturach

Jak podaje Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia 2022 r. np. osoba z emeryturą na poziomie  2704 zł miesięcznie zyska 2060 zł w skali roku, podczas gdy osoba otrzymująca świadczenia w wysokości 4200 zł otrzyma „na rękę” o 669 zł więcej rocznie.

Korzystna zmiana dotyczy też osób mających uprawnienia do emerytury, które jednak dalej pracują i nie pobierają świadczeń. Dla nich przewidziano możliwość skorzystania z tzw. PIT-0 dla seniora.

„Pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury, będą płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi). Już teraz takich osób jest 142 tys. W 2022 r. zaoszczędzą one na podatku ok. 500 mln zł” – wyjaśnia resort finansów.

Polski Ład podpisany

16 listopada 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Źródło: podatki.biz

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *