Jak zwiększyć przychody? – plany polskich dyrektorów finansowych

Zdaniem dyrektorów finansowych w Polsce nadal żyjemy w czasach niepewności gospodarczej i dużej zmienności rynku. Tak twierdzi prawie 69% z nich i jest to spojrzenie bardziej pesymistyczne niż w pozostałych krajach Europy Środkowej i Zachodniej. Podobny do naszego poziom niepewności wykazują jedynie Węgry. Co więcej dyrektorzy odpowiedzialni za finanse w Polsce nie spodziewają się istotnej poprawy wyników swoich firm – prawie jedna czwarta oczekuje nawet ich pogorszenia, w porównaniu do 14% CFO w innych państwach regionu. W krajach Europy Zachodniej dyrektorzy finansowi są bardziej optymistyczni i częściej, niż ich polscy odpowiednicy, spodziewają się dobrych wyników finansowych.

– Mimo tej ostrożności firmy przygotowują się wreszcie do wzrostu – prawie 60% polskich CFO uważa, że priorytetem dla nich na najbliższy rok jest wzrost przychodów z obecnych rynków (45%) oraz nowych rynków (14%). To ewidentny sygnał odwilży i potrzeby wykorzystania pojawiających się szans rynkowych. Dla pozostałych krajów Europy Środkowej te proporcje są jeszcze większe – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.

Pozytywny trend wzrostowy potwierdza również popyt na kapitał. Prawie połowa (48%) polskich CFO, czyli znacząco więcej niż w pozostałych krajach Europy Środkowej (33%), zaobserwowała wzrost zapotrzebowania kredytowego w ostatnich 12 miesiącach. Popyt na kredyt rośnie mimo, że ponad trzy czwarte respondentów spodziewa się w najbliższym roku dalszego wzrostu kosztów finansowania długiem. Inne duże gospodarki Europy Środkowej, w tym samym czasie, oczekują spadku kosztów finansowania – taka opinię wyraża 45% CFO z regionu.

– Wzrost w niepewnych czasach wymaga ostrożnego finansowania. Wiele firm zamierza więc utrzymać dotychczasowe strategie ścisłej kontroli i ograniczania kosztów. Z naszego badania wynika, że duży nacisk na redukcję kosztów jest jednym z priorytetów na najbliższy rok – w Polsce deklaruje tak 57% badanych – dodaje Krzysztof Pniewski z Deloitte.

Mając na uwadze sytuację gospodarczo-ekonomiczną, jeden na czterech respondentów w Polsce jest zdania, że teraz jest dobry moment na inwestycje. Z analizy przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że skłonność do inwestycji i ryzyka rośnie, chociaż nadal jest umiarkowana. Ma to także wpływ na przewidywania dotyczące poziomu zatrudnienia w firmach. Dyrektorzy finansowi są w dalszym ciągu dużo mniej optymistyczni, jeśli chodzi o możliwości wzrostu zatrudnienia w porównaniu do pozostałych członków zarządu.

Tym, co odróżnia Polaków od innych CFO w regionie są stosunkowo optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu liczby fuzji i przejęć. Dla 22% firm w naszym kraju przejęcia będą jednym z priorytetów działania i głównym motorem wzrostu przychodów. Dalsze 26% respondentów rozważa również akwizycje w jakiejś formie. Inne kraje Europy Środkowej nie planują tak intensywnej ekspansji.

Średnioterminowe prognozy (perspektywa 3-letnia) CFO firm z Europy Środkowej są dużo bardziej optymistyczne niż oczekiwania dla najbliższych 12 miesięcy. Aż 55% polskich dyrektorów finansowych wierzy, że sytuacja finansowa ich firm poprawi się na tyle, że ich zdolność do obsługi długu wzrośnie mimo, że ogólna wartość długu również wzrośnie (72%) lub pozostanie bez zmian (21%). Dobre perspektywy będą sprzyjały planowanemu refinansowaniu długu, które w Polsce będzie większe niż w innych krajach CE.

 

Deloitte.com


Nota metodologiczna: Europejskie badanie dyrektorów finansowych „ Central Europe CFO Survey” przeprowadzono w okresie maj-czerwiec 2011 na grupie 138 dyrektorów finansowych firm z listy 500 największych firm w Europie Środkowej (Deloitte CE Top 500). Badanie przeprowadzono w 6 krajach: Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech. Jest to badanie cykliczne, kolejna edycja planowana jest za 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *