Transakcje zakupu i sprzedaży złomu w księgach rachunkowych, część 1

Od tego dnia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT wynika, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest czynny podatnik VAT, a przedmiotem dostawy nie są towary używane korzystające ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. Oznacza to iż jeśli mamy do czynienia z dostawą złomu to zobowiązanym do rozliczenia sprzedaży złomu jest nabywca
Sprzedawca wystawia fakturę VAT ale nie określa podatku należnego, a zamiast stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawiera:

  • adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub
  • właściwy przepis ustawy lub dyrektywy, wskazujący, że podatek rozlicza nabywca, lub
  • oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Z kolei nabywca zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, na której wykaże należny podatek VAT z tytułu tej transakcji. Podstawą opodatkowania będzie cena, jaką zapłacono za nabyty złom. Kwota podatku należnego z tytułu dostawy złomu stanowi podatek naliczony (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT). Nabywcom przysługuje prawo do odliczenia podatku należnego.

Od kwietnia 2011 roku transakcje sprzedaży złomu gdy nabywca i sprzedawca złomu są czynnymi podatnikami VAT i do transakcji tej ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, trzeba ująć kierując się następującymi zasadami:

  • U sprzedawcy sprzedaż złomu ujmuje się, jak każdą inną sprzedaż, ale nie wystąpi VAT należny, należy wiec ująć przychód ze sprzedaży na podstawie wystawionej faktury;
  • U nabywcy faktura wystawiona przez sprzedawcę stanowi podstawę do zarachowania w księgach zobowiązania wobec dostawcy
  • Nabywca wystawia i ujmuje w księgach rachunkowych fakturę wewnętrzną.
  • Nabywca ma prawo na podstawie tej wewnętrznej faktury odliczenia VAT naliczonego zgodnie z ogólnymi zasadami.

Praktyczny przebieg zapisów w księgach rachunkowych zaprezentowany zostanie w kolejnych częściach opracowania.

Dodaj komentarz