Pokrycie amortyzacji – zmiany w zasadach ewidencji księgowej JSFP

Procedura naliczania amortyzacji przewiduje „ratalne” odpisanie w koszty podstawowej działalności operacyjnej ceny nabycia (lub kosztu wytworzenia – w zależności od sposobu pozyskania składnika) zwiększonej o ewentualne wydatki na ulepszenia użytkowanego składnika aktywów trwałych. Jednocześnie zagregowane odpisy umorzeniowe aktywów trwałych zwiększają stany kont korygujących wartość aktywów trwałych jakimi są konta umorzeniowe. Stany kont umorzeniowych informują użytkownika sprawozdania finansowego o wysokości skumulowanej amortyzacji od początku użytkowania danego składnika aktywów. W przypadku jednostek budżetowych równocześnie wykorzystuję się konto pokrycie amortyzacji.
Dotychczasowe zasady rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych przewidywały wraz z ewidencją odpisów amortyzacyjnych również ewidencję tzw. „pokrycia amortyzacji”. Na dawnym koncie 761 – Pokrycie amortyzacji równolegle do zapisów związanych z naliczeniem rocznych odpisów amortyzacyjnych ewidencjonowano kwotę równą odpisowi amortyzacyjnego obciążając jednocześnie konto 800 – Fundusz jednostki. Ewidencja tego typu operacji miała na celu natychmiastowe zmniejszenie wartości funduszu jednostki związane ze zmniejszeniem wartości aktywów trwałych, które to zmniejszenie spowodowane było odpisami amortyzacyjnymi. Fundusz jednostki pełni rolę „porządkową” i informacyjną. Jego podstawową rolą jest informowanie o stanie równowartości majątku trwałego i obrotowego jednostki budżetowej.
Ewidencja pokrycia amortyzacja była przyspieszonym krokiem związanym ze zmniejszeniem funduszu jednostki, a jednocześnie powodowała, że odpisy amortyzacyjne były „obojętne” dla wyniku finansowego. Zarówno konto kosztów amortyzacji, jak i pokrycia amortyzacji były kontami wynikowymi i z końcem roku obrotowego były przeksięgowywane na konto 860 – Wynik finansowy po przeciwnych stronach w tej samej wartości. Rok 2010 jest ostatnim rokiem stosowania przez jednostki budżetowe konta pokrycie amortyzacji. Znowelizowane Rozporządzenie Ministra Finansów nie przewiduje tego konta. Jest to krok w kierunku ujednolicenia zasad rachunkowości budżetowej z zasadami stosowanymi przez „typowe” jednostki gospodarcze. Ostatecznie odpisy amortyzacyjne zmniejszą wartość funduszu jednostki jednak nastąpi to dopiero po zatwierdzeniu wyniku finansowego i jego przeksięgowaniu na omawiane konto.
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych
zobacz również:

Dodaj komentarz