Kiedy prezent dla kontrahenta nie będzie opodatkowany?

Ustawodawca przewidział jednak możliwość wyłączenia z opodatkowania tzw. prezentów o małej wartości. Do takich prezentów możemy zaliczyć, w przypadku gdy podatnik prowadzi ewidencję, towary podarowane jednemu kontrahentowi, które nie przekraczają kwoty 100 zł. Tym samym w wypadku prowadzenia ewidencji podatnik może przekazać w danym roku jednemu kontrahentowi prezent o wartości 100 zł.
Jednocześnie podatnik może, ale nie musi prowadzi ewidencję takich prezentów. W sytuacji, gdy taka ewidencja nie jest prowadzona, ustawodawca dopuścił przekazanie jednemu kontrahentowi towarów, których cena jednostkowa nie będzie przekraczała 10 zł (mowa tu o cenie nabycia lub wytworzenia takiego towaru).
Istotną zatem w tym ostatnim przypadku jest cena jednostkowa towaru. Można zatem stwierdzić, że przekazanie kontrahentowi prezentu w postaci paczki firmowych długopisów, w której znajduje się ok. 1000 sztuk nie będzie opodatkowana, o ile cena każdej sztuki nie przekracza 10 zł. Taką linię przyjmują również organy podatkowe.
Tych z Państwa, którzy są zainteresowani tą tematyką zapraszam do wzięcia udziału w konferencji portalu TaxFin.pl: „Podatki VAT i CIT w praktyce po rewolucyjnych zmianach”.
Źródło

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.)
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2014 r. (IPPP2/443-47/14-2/DG

Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *