Obowiązki kierownika jednostki związane ze sporządzonym sprawozdaniem finansowym, część 5

Druga części obowiązków publikacyjnych dotyczy tylko podmiotów obligatoryjnie poddających swoje sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta.

Kierownik jednostki, której sprawozdanie finansowe jest obligatoryjnie badane przez biegłego rewidenta obowiązany jest złożyć wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy, do ogłoszenia w ciągu 15 dni od dnia ich zatwierdzenia, wraz z opinią biegłego rewidenta, oraz odpisem uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.
Kierownik jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zgodnie z, w miejsce opinii biegłego rewidenta, składa do ogłoszenia informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia.

Obligatoryjne ogłoszenie, o którym mowa wyżej następuje w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B”, a w odniesieniu do spółdzielni – w „Monitorze Spółdzielczym”. Szczegółowe informacje na temat ogłoszenia sprawozdania znaleźć można na stronie internetowej http://www.monitorb.pl/publikacja-sprawozdan-finansowych,info,8,pl.html

Sprawozdania mogą być przesłane listem poleconym na adres:
CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH ZESPÓŁ MONITORA POLSKIEGO B
02-903 Warszawa, ul. Powsińska 69/71

W piśmie przewodnim należy podać dokładną nazwę i adres firmy (ewentualnie poprzednią nazwę i datę zmiany), adres korespondencyjny (jeżeli występuje), nazwę i adres firmy, na który należy wystawić fakturę VAT, NIP, numery REGON, PKD, telefon kontaktowy. Informacje dotyczące Dziennika Urzędowego Monitor Polski B można także uzyskać pod numerami telefonów: 694-62-24, 694-67-36, 694-62-94, 694-72-41.

Warto zaznaczyć iż opinia biegłego rewidenta powinna być dostarczona jako czytelna kserokopia zawierająca dane podmiotu badającego, datę wystawienia i podpis biegłego rewidenta.
Natomiast odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, muszą być zaopatrzone w datę podjęcia i podpis organu uprawnionego. Możliwe jest przedstawienie kserokopii dokumentów uwierzytelnionych „za zgodność z oryginałem” przez osobę upoważnioną (czytelne stanowisko, imię i nazwisko).

Warto zaznaczyć iż kompletne sprawozdanie zostanie wycenione zgodnie z zasadami kalkulacji wydawniczej (opłata za 1 stronę w 2011 r. wynosi – 770,70 zł brutto, nie jest jeszcze upubliczniona opłata w 2012r).Wycena zostaje wysłana do adresata, który dokonuje wpłaty, i tym samym rozpoczynają się prace związane z procesem wydawniczym.

Dodaj komentarz