Komunikat Ministerstwa Finansów w sprawie obrotu nowymi towarami z kategorii elektronika w procedurze VAT-marża

Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie obrotu nowymi towarami z kategorii elektronika w procedurze VAT-marża. W komunikacie Ministerstwo przypomina, że w przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały nabyte od:

  • osób innych niż podatnicy podatku VAT;
  • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami. Stosowanie procedury VAT-marża do dostawy nowych towarów nie jest dozwolone.

Ministerstwo Finansów ostrzega, że praktyka taka może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT. Taki sam skutek odniesie zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów. Niedozwolone jest również zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie dokonanie sprzedaży w procedurze VAT-marża.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowanym w procedurze VAT-marża, otrzymają – celem sprawdzenia poprawności rozliczenia w podatku od towarów i usług z wykorzystaniem procedury VAT-marża – powiadomienia na ten temat w postaci mailowej bądź telefonicznej w postaci SMS’a.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *