Anulowania faktury możemy dokonać w przypadku, gdy nie doszło do transakcji, która jest opisana na fakturze np. w przypadku, gdy faktura została wystawiona, natomiast usługa nie została wykonana. Ponadto o możliwości anulowania faktury możemy mówić jeżeli dokument nie został wprowadzony do obrotu. Chodzi o sytuację, w której faktura nie została doręczona kontrahentowi.
Natomiast mówiąc o korekcie faktury, należy odnieść się do uregulowań zawartych w art. 106 j VATU. Przywołany przepis stanowi, że podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:
1. Udzielono obniżki ceny w formie rabatu (o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1)
2. Udzielono opustów i obniżek cen (o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1)
3. Dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań
4. Podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
Można w tym miejscu wskazać, że w sytuacji w której spółka X wystawia fakturę dotyczącą transakcji dostawy towaru, a następnie kontrahent ze względu na wady towaru dokonana zwrotu towaru, jednocześnie żądając zwrotu zapłaconej kwoty, wówczas spółka X powinna dokonać korekty faktury do „0”. Nie może w tym wypadku anulować faktury, ponieważ nastąpiła dostawa towaru, a faktura została wprowadzona do obrotu prawnopodatkowego.
Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że ze względu na charakter tej publikacji tematyka nie został omówiona w sposób wyczerpujący. W najbliższym czasie znajdziecie Państwo szczegółowe omówienie tematu w mojej publikacji pdf poświęconej w całości anulowaniu faktur.
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.).