Nie występuje tu prawo dziedziczenia, że względu na brak własności do lokalu, ale z mocy prawa niektóre podmioty mogą wstępować w pierwszej kolejności w najem tegoż lokalu na tych samych zasadach, jak poprzedni najemca. Oznacza, to, że organ, jakim jest gmina nie może odmówić zainteresowanemu podpisania umowy najmu, jeżeli spełnia on następujące przesłanki zgodnie z art.691 Kodeksu cywilnego tj.
– jest małżonkiem zmarłego i nie jest współnajemcą lokalu,
– jest dzieckiem najemcy lub współmałżonka,
– jest osobą wobec, której najemca obowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych np. wnuk będący na utrzymaniu dziadka lub babci,
– jest osobą, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą ( zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2012r, sygnatura akt III CZP 65/2012 może być to również osoba tej samej płci.)
Obecnie jest projekt poselski, aby to gmina wyłącznie decydowała o wynajmie lokalu komunalnego a jedynym kryterium stanowiłby niski dochód najemcy.
Źródło: Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535 ze zm.)
Adrian Bogusławski, Redakcja Portalu
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie podmiotów wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.