Marek Belka nowym prezesem NBP

Dnia 10. czerwca 2010 roku, Sejm wybrał prof. dr. hab. Marka Belkę do sprawowania funkcji prezesa NBP. W piątkowy poranek prof. Marek Belka złożył przed Sejmem przysięgę i zaraz potem przyjechał do siedziby NBP i przejął kierowanie polskim bankiem centralnym.

Profesor Marek Belka ma 58 lat i jest ekonomistą, ponadto wykładowcą akademickim. W swojej karierze dwa razy był wicepremierem rządu RP i ministrem finansów. Od 2 maja 2004 roku do 31 października 2005 roku pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów. Tuż przedtem był dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiedzialnym za reformę walutową, wykreowanie nowego systemu bankowego i pieczę nad gospodarką.

Po ustąpieniu z funkcji premiera. został desygnowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE). W styczniu 2009 r. został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ustąpił z tej funkcji w maju br. po tym jak wyraził zgodę na kandydowanie na prezesa NBP.

Prof. Marek Belka jest autorem ponad 100 prac naukowych, skoncentrowanych przede wszystkim na teorii pieniądza i oraz polityce antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w obszarze ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej.
  
Podczas przesłuchania przed sejmową komisją, a także w wystąpieniu na plenarnym posiedzeniu Sejmu, prof. Marek Belka zapewniał, że będzie stabilizował niezależność NBP i zarazem z rządem i innymi organami działał na rzecz stymulacji polskiej gospodarki, o ile nie będzie to przeszkodą w realizacji fundamentalnego celu NBP- stabilności cen. Akcentował również, że będzie chciał aktywnie brać udział w dyskusji nad kierunkami rozwoju gospodarki.

 
NBP/red.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *