Wyruszając w podróż z zamiarem przekroczenia granicy strefy Schengen należy mieć na uwadze, że bez wypełniania urzędowych formalności w portfelu może znaleźć się kwota do wysokości 10 tys. euro. Nadwyżkę tej sumy należy zgłosić pisemnie w urzędzie celnym lub Straży Granicznej. Odnosi się to zarówno przywozu, jak i wywozu gotówki. Dodatkowo przy nabywaniu wakacyjnych pamiątek poza Unią Europejską należy wziąć pod uwagę ewentualne cło przy przekraczaniu granicy. Nie będzie nieodzownym opłacenie należności celnych, w wypadku gdy wartość przywożonych do Polski towarów nie będzie wyższa od 300 euro w transporcie lądowym oraz 430 euro w transporcie lotniczym i morskim.
Chroń unikatowe gatunki
Wypoczywając na wakacjach, np. w Afryce, nie można zapomnieć, że przywóz do Unii Europejskiej okazów roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem jest kategorycznie zabroniony. Przez wzgląd na ten fakt zatem, przed dopinaniem walizki, należy upewnić się, czy plażowa zdobycz nie jest gatunkiem chronionym.
Ulga dla rodziny a praca sezonowa dla młodzieży
Rodzice planujący ubiegać się o ulgę prorodzinna, powinni w momencie podejmowania decyzji o wakacyjnej pracy swoich dzieci, zwrócić baczną uwagę na limit wysokości dochodu jaki młodzież może zdobyć, nie odbierając rodzicom możliwości skorzystania z ulgi. Odliczenie ulgi prorodzinnej należy się rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeśli dziecko z opiekunem mieszka oraz rodzicom zastępczym. Z ulgi mogą korzystać również osoby wychowujące pełnoletnie dzieci, ale jedynie w wypadku gdy dzieci te uczą się lub studiują i nie osiągnęły w roku podatkowym dochodów w sumarycznej wysokości przekraczającej 3089 zł.
Paragon na wakacjach
Wyjazdy urlopowe pobudzają działania konsumpcyjne i w odniesieniu drobnych pamiątek, jak i tych o wyższej wartości. Aby móc długo cieszyć się nowym nabytkiem, zabierzmy ze sobą paragon z kasy fiskalnej. Będzie on potwierdzeniem dokonania zakupu, pozwalającym na ewentualną reklamację towaru lub nawet jego zwrot w przypadku gdy okaże się wadliwy.
Do wakacyjnej akcji informacyjnej przystąpili także: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Główny Inspektorat Sanitarny, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskie Centrum Konsumenckie oraz wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie.
MF/red.