Jeżeli przyczyna korekty istniała w momencie wystawienia faktury pierwotnej, a zatem zmiana wiąże się z błędem zaistniałym przy wystawianiu faktury, wówczas korekta powinna być ujęta w rozliczeniach wstecznie. Jeśli natomiast przyczyną wystawienia faktury korygującej są nowe okoliczności, należy ją ująć w ewidencji na bieżąco. Nowe ustalenia podatników, co do cen towarów lub usług, stanowią nową okoliczność i powinny być ujmowane na bieżąco.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 31 marca 2011 roku (sygn. I SA/Ke 172/11) – orzeczenie nieprawomocne.
Orzeczenie WSA w Kielcach jest korzystne dla podatników. Wątpliwości związane z momentem ujęcia zwiększających faktur korygujących wynikają z braku stosownych przepisów. Stanowisko podobne do przedmiotowego orzeczenia wyraził NSA w wyroku z 1 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 106/10. Zgodnie z poglądem większości sądów administracyjnych, podatnicy mogą ujmować faktury korygujące na bieżąco, jeśli powody zmiany danych wskazane na fakturze pierwotnej wynikają z nowych okoliczności, nieznanych w momencie wystawienia pierwotnej faktury.