Charakter i zakres współpracy komitetów audytu z biegłymi rewidentami został określony w Dobrych Praktykach Komitetów Audytu opracowanych przy współpracy ACCA i Polskiego Instytutu Dyrektorów w kwietniu 2010 r. oraz w Rekomendacjach dotyczących funkcjonowania Komitetu Audytu opublikowanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w listopadzie 2010 r.
Zarówno dobre praktyki jak i rekomendacje KNF odwołują się do kilku kluczowych elementów relacji komitetów audytu i biegłych rewidentów:
- rekomendowanie podmiotu do badania sprawozdania finansowego,
- ocena niezależności biegłego rewidenta,
- komunikowanie się w zakresie planu, metod i wyników pracy biegłego rewidenta,
- opiniowanie świadczonych na rzecz spółki przez podmiot uprawniony do badania usług dodatkowych,
Warunkiem koniecznym efektywności współpracy komitetów audytu z biegłymi rewidentami, która jawi się szczególnie ważna dla tych pierwszych, w świetle wprowadzonej od 2009 roku odpowiedzialności rad nadzorczych za rzetelność i prawidłowość sprawozdań finansowych, jest sprawna komunikacja. Jest on możliwa dzięki regularnemu dialogowi wychodzącemu poza sztywne ramy spotkań formalnych. Doraźna, systematyczna komunikacja pozwala komitetowi audytu nie tylko na skuteczny, bieżący nadzór nad przebiegiem procesów rewizji, ale także daje możliwość zrozumienia i wspólnego rozważenia strategii, kluczowych obszarów badania oraz przedstawienia biegłemu specyficznych ryzyk jednostki, które w strategii badania powinny być uwzględnione.
Komitety audytu pełnią także istotną rolę przy zapewnianiu niezależności biegłego rewidenta. Niezależność jest weryfikowana przez spółkę w procesie wyboru podmiotu do badania, oraz potwierdzania corocznie w formie oświadczenia składanego komitetowi audytu. Zadaniem komitetu jest również opiniowanie dodatkowych usług świadczonych przez obecnego biegłego, które mogą stanowić zagrożenie dla zachowania niezależności.
Wprowadzone w 2009 roku regulacje stanowią realną szansę na pogłębienie współpracy spółek z biegłymi rewidentami, co powinno przyczynić się do poprawy jakości nadzoru nad spółkami i wiarygodności ich funkcjonowania w oczach obecnych akcjonariuszy i przyszłych inwestorów. Komitet audytu ma w tym procesie ogromną rolę, a jego wkład zależeć będzie głównie od zaangażowania i kompetencji jego członków.