Możliwa rewolucji w prawie spadkowym

Pierwsza z czynności nie wymaga szczególnych wyjaśnień, ponieważ nie powoduje przysporzenia w majątku spadkobiercy ani uszczuplenia tego majątku. Dwie pozostałe czynności różnią się natomiast zasadniczo. W pierwszym wypadku spadkobierca zobowiązany jest do spłaty długów spadkodawcy jedynie do wysokości majątku spadku, w drugim przypadku odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkodawcy jest nieograniczona.
Obecnie planowana jest zmiana, zgodnie z którą nie będzie istniało ryzyko poniesienia długów spadkowych w zakresie przekraczającym majątek spadku. Tym samym nie będzie wymagane oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza w celu zabezpieczenia się przed uszczupleniem majątku własnego. Projekt zmian Ministerstwa Sprawiedliwości czeka na konsultacje międzyresortowe.
 
Adrian Bogusławski, Redakcja Portalu 
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *