Najnowszy projekt zmian standardu MSR 1 \”prezentacja sprawozdań finansowych\”

a) sprawozdanie z sytuacji finansowej na koniec roku,
b) sprawozdanie z całkowitych dochodów za dany okres,
c) sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za okres,
d) sprawozdanie z przepływów pieniężnych za okres,
e) informacje dodatkowe o przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości oraz inne informacje objaśniających, jak również
f) sprawozdanie z sytuacji finansowej na początek najwcześniejszego porównawczego okresu, w którym jednostka zastosowała zasady (politykę) rachunkowości retrospekcyjnie lub dokonała retrospektywnego przekształcenia pozycji w sprawozdaniu finansowym, lub przeklasyfikowała pozycje w sprawozdaniu finansowym.

W obecnie obowiązującym brzmieniu Par. 81 powyższego standardu jednostka powinna zaprezentować wszystkie pozycje przychodów i kosztów ujętych w danym okresie w:

  • pojedynczym sprawozdaniu z całkowitych dochodów lub
  • dwóch sprawozdaniach: sprawozdaniu przedstawiającym składniki zysków i strat (jednostkowy rachunek zysków i strat) oraz w drugim sprawozdaniu, które rozpoczyna się od zysku lub straty i przedstawia składniki innych całkowitych dochodów (sprawozdanie z całkowitych dochodów).

Niezależnie od przyjętego sposobu prezentacji sprawozdania z całkowitych dochodów każdorazowo należy ujawnić w nim „inne całkowite dochody”, których składniki powinny być zaprezentowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów bezpośrednio pod zyskiem lub stratą netto i obejmować następujące pozycje:

a) zmiany w nadwyżce z przeszacowania,
b) zyski i straty aktuarialne z tytułu programu określonych świadczeń,
c) zyski i straty wynikające z przeliczenia pozycji sprawozdania finansowego jednostki działającej zagranicą,
d) zyski i straty z tytułu przeszacowania składników aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
e) efektywną część zysków i strat związanych z instrumentem zabezpieczającym w ramach zabezpieczenia przepływów.

Omawiając strukturę części składowych sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z MSR 1 należy wspomnieć o projekcie zmian do tegoż standardu opublikowanym przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w maju 2010. Termin zgłaszania uwag i komentarzy upływa we wrześniu 2010 roku, niemniej jednak należy spodziewać się, że większość proponowanych przez Radę zmian wejdzie w życie i znajdzie zastosowanie w praktyce.

Propozycja zmian miałaby dotyczyć przede wszystkim nazwy sprawozdania z całkowitych dochodów, która, zgodnie z treścią projektu, miałaby brzmieć „sprawozdanie z rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów”. MSR 1 jednakże, podobnie jak w przypadku obecnie stosowanego nazewnictwa, dopuszczałby jednocześnie możliwość stosowania innych nazw dla elementów sprawozdania finansowego. Proponowana przez Radę zmiana nazwy miałaby konsekwentnie pociągać za sobą zmianę układu sprawozdania z całkowitych dochodów – miałoby one składać się z rachunku zysków i strat oraz z innych całkowitych dochodów, w związku z czym sporządzający nie miałby, jak wynika z obecnej wersji, możliwości wyboru pomiędzy układem w postaci pojedynczego sprawozdania z całkowitych dochodów a układem składającym się z dwóch części: rachunku zysków i strat oraz innych całkowitych dochodów.

Dodaj komentarz