Rozliczenie w księgach rachunkowych usług związanych z budową stoisk wystawienniczych za granicą, część 1

Wątpliwości wiążą się przede wszystkim z kwestią miejsca opodatkowanie tych usług na gruncie ustawy VAT. Ale istotne jest także w jaki sposób udokumentować i ująć te usługi w księgach rachunkowych.

Zabudowa i aranżacja stoiska targowego jest usługą o charakterze krótkotrwałym. Demontaż stoiska po zakończonych targach, powtórne wykorzystanie elementów zabudowy bądź ich całkowite zużycie wskazują na brak trwałego powiązania z nieruchomością jaką jest hala targowa. W przypadku świadczenia tego typu usług to klient wskazuje miejsce organizacji i charakter targów, w których będzie brał udział, a także, wspólnie ze zleceniobiorcą ustala ostateczny projekt swojego stoiska targowego. Zadaniem zleceniobiorcy jest zabudowa i aranżacja takiego stoiska zgodnie z zawartą umową bądź zamówieniem. Obejmuje ona montaż podłóg, ścianek, oświetlenie, wyposażenie stoiska w niezbędne meble, sprzęt AGD itp. Część elementów zużywanych do zabudowy i wyposażenia takiego stoiska jest wykorzystywana wielokrotnie (meble, sprzęt AGD), a część tylko raz np. wykładzina. Podmiot świadczący usługę wykonuje montaż na miejscu organizacji targów, a po ich  zakończeniu dokonuje demontażu stoiska. Jego elementy wracają do przedsiębiorstwa chyba, że klient zakupił jakieś elementy na własność razem z wykonaną usługą.

Powyższe oznacza, iż w przypadku świadczenia tego typu usług na rzecz kontrahentów nie mających miejsca zamieszkania ani siedziby w Polsce należy zastosować art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., a od dnia 26 sierpnia 2011r. tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania lub zwykle miejsce pobytu.
Nie będą tu miały zastosowania wyjątki przewidziane w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1 a, art. 28g ust 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n ustawy VAT.

Dodaj komentarz