Nie ma ryzyka przerwania dostaw gazu do Polski

Wicepremier Pawlak zaakcentował, że ryzyko zaistnienia jakiejkolwiek luki w dostawie gazu do Polski jest znikome. Zauważył także, że posiadane krajowe zapasy jak również gaz płynący z Ukrainy dadzą płynność tego surowca przy ewentualnym zablokowaniu tranzytu przez Białoruś.

Premier Donald Tusk również zaręczył, że na chwilę obecną nie ma powodów do niepokoju. – Ciśnienie gazu na granicznych punktach odbioru nie obniżyło się – nadmienił. Oświadczył także, że rurociągiem jamajskim jest dostarczany gaz nie tylko do Polski, ale również do innych krajów UE. Dlatego też, przerwa w transmisji gazu wywołałaby ogólnoeuropejskie problem.

Wicepremier Pawlak przypomniał także o zainicjowaniu dynamicznych prac poszukiwawczych złóż gazu łupkowego w naszym kraju. – Chcielibyśmy kreować stabilną i bezpieczną gospodarkę na bazie krajowych zasobów energii. Z tego też powodu, jeśli tylko się uda, wykorzystamy ten surowiec niezwłocznie i w szerokim zakresie – powiedział.

Dodatkowo, wiceszef rządu podał do wiadomości, że Rada Ministrów przyjęła przygotowane w MG nowe solucje związane z kwestią biopaliw. – Nasze propozycje zwiększają poziom biokomponentów w paliwach i w oleju napędowym. Jest to także okazja na zintensyfikowanie produkcji i wykorzystanie potencjału naszego rolnictwa – zaakcentował.


MG/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *