Niemcy obniżają podatek paliwowy

Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatek paliwowy. Benzyna klasy „premium” w Niemczech stanieje o 35,2 eurocentów, a olej napędowy o 16,7 eurocentów – podaje Interia.pl

To stawki maksymalnie dozwolone przez Unię Europejską. Obniżka podatku obowiązuje przez trzy miesiące i ma odciążyć kierowców w warunkach stale rosnących cen paliw.

Ile za litr?

O tym, ile benzyna będzie ostatecznie kosztować kierowców, jednak decydują operatorzy stacji benzynowych i firmy produkujące oleje mineralne. Nie są zobowiązani do przekazywania ulgi podatkowej konsumentom.

Obniżka podatku dotyczy zakupu paliwa w rafineriach i magazynach paliwa. Tak więc nawet paliwo dostarczone we wtorek, 31 maja, wieczorem będzie zawierać normalny – wyższy – podatek. Właściciele stacji benzynowych mają zatem dylemat, czy już teraz obniżyć cenę, jak tego oczekują klienci, czy poczekać. Może się zatem zdarzyć, że paliwo potanieje, ale nie od razu.

Kolejki po paliwo

Niektórzy kierowcy opróżnili swoje baki i czekają na tańsze tankowanie. Trudno jednak przewidzieć, czy 1 czerwca przed dystrybutorami paliwa utworzą się długie kolejki oczekujących. „Spodziewamy się większego popytu na początku czerwca, ale nie szturmu kierowców” – oświadczył koncern Aral.

Przemawiają za tym także normalne wartości sprzedaży w ostatnich dniach. Z kolei wiceprezes Związku Handlu Samochodowego w Bawarii, Guenter Friedl twierdzi, że wielu kierowców obecnie tankuje mniej paliwa. Świadczy to o tym, że wiele osób czeka na obniżkę podatków, aby zatankować do pełna. Dlatego Friedl spodziewa się, że na stacjach może zabraknąć paliwa.

Fakt, że operatorzy stacji benzynowych dopiero od środy będą mogli kupić paliwo z niższym podatkiem, sprawia, że nie opłaca im się robić zapasów wcześniej. Mogą się zatem pojawić wąskie gardła w dostawach ze względu na możliwości spedycyjne. Nie wykluczają tego nawet koncerny naftowe.

Poniżej dwóch euro

Od kilku tygodni rosną znowu ceny benzyny klasy „premium”. Ostatnio podrożał także olej napędowy. W większości krajów UE cena benzyny Super E5 wzrosła nawet bardziej niż w Niemczech. Średnia dzienna cena benzyny Super E10 w Niemczech wynosiła w poniedziałek (30.5.2022) 2,133 euro za litr. Olej napędowy kosztował 2 029 euro. Jeśli obniżka podatku zostałaby w całości przekazana konsumentom, bez dalszego wzrostu cen litr oleju napędowego kosztowałby około 1,86, a benzyny E10 – 1,78 euro.

Obniżenie przez Berlin podatku od paliw jest różnie oceniane. Minister finansów Christian Lindner z FDP napisał na Twitterze: „Ludzi, którzy muszą korzystać z samochodu, nie zostawimy na lodzie”.

Z kolei Greenpeace skrytykował: „Akurat partia, która chce, by ochrona klimatu miała charakter wolnorynkowy, wpada w panikę przy pierwszym alarmie cenowym i sięga po wart miliardy rabat na tankowanie”.

Ropa Brent natychmiast

Przypomnijmy, ze Wielka Brytania ogłosiła w ubiegłym tygodniu ogłosiła 25 proc. podatek od nadmiarowych zysków spółek naftowych i gazowych.  Wpływy z podatku posłużą do sfinansowania wartego 15 miliardów funtów pakietu wsparcia dla gospodarstw domowych dotkniętych wzrostem rachunków za prąd.

Wcześniej podatek od nadmiarowych zysków wprowadziły Włochy. Opodatkowanie zyskownych branż zapowiedział też premier Węgier Victor Orban.

Źródło: Interia.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polskim ładzie zapisz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *