Polska zawarła umowę w celu ograniczenia oszustw podatkowych

Polska podpisała z Baliwatem Guernsey protokół dotyczący unikania podwójnego opodatkowania.  Celem jest ograniczenie oszustw podatkowych — poinformował  resort finansów.

Protokół zmieniający umowę między Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych został podpisany 19 maja w Londynie.

„Podpisanie Protokołu zmieniającego umowę z Baliwatem Guernsey to element spójnej polityki podatkowej Polski. Ma ona za  cel ograniczenie wykorzystywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym. To także dowód silnej woli politycznej, co do wspólnego zwalczania oszustw podatkowych i dbałości o równe zasady konkurencji dla firm działających na naszych rynkach. Zdarzają się sytuacje, w których podatnicy wykorzystują słabości umów podatkowych dla realizacji skomplikowanych schematów optymalizacyjnych, które służą unikaniu płacenia podatków. To kolejny przykład efektywnej realizacji polityki wdrażania do zawartych przez Polskę umów podatkowych najwyższych standardów wypracowanych na forum OECD” — mówiła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

„Nasz kraj aktywnie uczestniczy w pracach związanych z projektem OECD BEPS, który zawiera przepisy uszczelniające. Dotyczy to również Konwencji MLI (wielostronna konwencja mająca na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku — PAP), proponującej rozwiązania w obszarach międzynarodowego opodatkowania i współpracy podatkowej, najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje oszustw podatkowych” — wskazało MF.

Dotychczasowa umowa ws. unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Guernsey została podpisana 8 października 2013 r. Zwrócono jednak uwagę, że stała ona w sprzeczności z przepisami konwencji MLI. „W tej sytuacji konieczne stało się zawarcie niniejszego Protokołu. 

Baliwat Guernsey to grupa wysp leżących na Kanale La Manche przy wybrzeżu Francji mająca status dependencji korony brytyjskiej (zależności).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *