Postępowanie biegłego rewidenta w odpowiedzi na ocenę ryzyka

Poniżej zdefiniowano, na podstawie Międzynarodowego Standardu Rewizji Finansowej 330 „Postępowanie biegłego rewidenta w odpowiedzi na ocenę ryzyka”, dwie podstawowe procedury badania stosowane przez biegłego rewidenta jako jego reakcja na zidentyfikowane i oszacowane ryzyko istotnego zniekształcenia: procedury wiarygodności oraz testy kontroli.
W zależności od rodzaju i istotności ryzyka, „biegły rewident projektuje ogólną reakcję i stosuje ją odpowiednio do oceny ryzyka istotnego zniekształcenia na poziomie sprawozdań finansowych”. Na poziomie ogólnym zadanie to stawia przed biegłym rewidentem wspomniany Międzynarodowy Standard Rewizji Finansowej 330. Dzięki zaprojektowaniu i zastosowaniu odpowiednich do danego ryzyka reakcji, biegły rewident uzyskuje odpowiednie i wystarczające dowody badania ocenionego ryzyka istotnego zniekształcenia (por. Międzynarodowy Standard Rewizji Finansowej 315 „Rozpoznanie i ocena ryzyka istotnego zniekształcenia dzięki poznaniu jednostki i jej otoczenia”). W praktyce oznacza to, iż biegły rewident projektuje i przeprowadza procedury wiarygodności, będące procedurami badania zaprojektowanymi dla wykrycia istotnego zniekształcenia na poziomie stwierdzeń. Do procedur wiarygodności zalicza się badania szczegółowe (grup transakcji, sald i ujawnień) oraz analityczne procedury wiarygodności. Ponadto biegły rewident projektuje i przeprowadza testy kontroli (procedury badania, które służą ocenie skuteczności działania kontroli wewnętrznych zapobiegających powstaniu lub wykrywających i korygujących istotne zniekształcenie na poziomie stwierdzeń) w przypadku, gdy przeprowadzenie przez biegłego rewidenta samych procedur wiarygodności nie zapewnia uzyskania wystarczających i odpowiednich dowodów badania na poziomie stwierdzeń lub wówczas, gdy biegły rewident oczekuje, iż kontrole działają skutecznie.
Co to oznacza w praktyce? W kolejnej części opracowania zostaną omówione podstawowe warunki kiedy i jak należy przeprowadzić stosowne procedury badania oraz zasady oceny ich adekwatności do zidentyfikowanego ryzyka istotnego zniekształcenia, a także – jakiej reakcji na zidentyfikowane ryzyko można spodziewać się od biegłego rewidenta.
zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *