Innowacje technologiczne w rachunkowości

Przedsiębiorcy korzystający z zewnętrznej księgowości oczekują jedynie wygody, efektywności i szybkiego dostępu do informacji o swojej firmie. Ostatecznie więc o wyborze takiego, czy innego biura mogą zadecydować dodatkowe narzędzia i usługi wspierające biznes.
Kluczem do sukcesu okazały się produkty łączące w sobie funkcjonalności dostępnych już programów lub aplikacji internetowych i oferujące przez to zupełnie nowe rozwiązania użytkowe. Już w 2008 roku analitycy z firmy badawczej Gartner zapowiadali, że innowacją, która wskaże kierunek rozwoju aplikacji biznesowych będzie technologia Mashup i umieścili ją wśród dziesięciu strategicznych technologii biznesowych najbliższych lat.
Technologia Mashup
Mashup (Web Application Hybrid) stanowi hybrydowe połączenie istniejących już programów, narzędzi, czy usług pochodzących z co najmniej dwóch źródeł, efektem których jest zupełnie nowa strona, aplikacja lub platforma internetowa. Połączone w ten sposób dane stanowią niezależny serwis zintegrowany z wieloma narzędziami funkcjonującymi w obrębie jednej usługi internetowej. Do głównych zadań aplikacji w tej technologii należy agregowanie, łączenie oraz wizualizacja informacji, a w efekcie bardziej czytelny i przyjazny użytkownikowi obraz danych. Technologią Mashup posługują się m.in. serwisy internetowe korzystające z Google Maps do nanoszenia własnych danych np. punktów usługowych. Zaczęło się właśnie od map popularnej wyszukiwarki, ale zastosowanie modelu łączenia wirtualnych narzędzi jest znacznie szersze, od niedawna wykorzystywanie również w biznesie, do świadczenia usług rachunkowych.
Hybrydowe platformy rachunkowe
Adaptacją technologii Mashup w sektorze usług finansowo-księgowych jest internetowa platforma biur rachunkowych Taxxo – do tej pory to jedyna taka usługa w Polsce. Aplikacja komunikacyjno-zarządcza pośredniczy w wymianie, agreguje i wizualizuje dane pomiędzy przedsiębiorcami a ich biurami rachunkowymi połączonymi w sieć w całym kraju. Architekci panelu zarządczego zadbali o to, aby używanie platformy nie wymagało zmiany oprogramowania funkcjonującego w biurze rachunkowym, a interfejs po stronie klienta był intuicyjny i czytelny. Nie zabrakło także miejsca dla polskiej pomysłowości i innowacji. Serwis posiada wbudowane konektory do 25 najpopularniejszych programów księgowych w Polsce, zapewniając automatyczne wczytywanie dokumentów księgowych, tworzenie raportów i analiz w popularnych programach kalkulacyjnych np. Excel. Hybrydową konstrukcję niemal natychmiast dostrzegli liderzy światowego IT, a Mashup Taxxo zyskał tytuł Microsoft Gold Certified Partner. Gigant z Doliny Krzemowej zwrócił także uwagę na możliwość przesyłania skanów dokumentów, bezpośredniego kontaktu, a przede wszystkim funkcję monitoringu pracy biura rachunkowego w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. W aplikacji wykorzystano także inne, istniejące już usługi np. powiadomienia e-mail i sms, informujące o ważnych terminach, czy wysokościach opłat w danym okresie rozliczeniowym.
\"\"
Co jeszcze oferuje rachunkowy Mashup
Dzięki bezpośredniemu połączeniu i sieci konektorów klienci mają możliwość korzystania ze wszystkich dobrodziejstw programu księgowego zainstalowanego w ich biurze np. wystawiania i wysyłania faktur VAT oraz dokumentów kasowych. Jako, że platforma aktualizuje dane w czasie rzeczywistym przedsiębiorcy zyskali podgląd wszystkich danych finansowych i księgowych swojej firmy oraz wizualizację należności i zobowiązań naniesionych na kalendarz. Z uznaniem przedsiębiorców spotkało się także połączenie elementów aplikacji CRM, konektorów sprzedażowych i bankowych pozwalających na realizację szeregu formalności niezbędnych do zarządzania biznesem. Inspirację technologią Mashup i usługę na światowym poziomie doceniło międzynarodowe jury podczas pierwszych w Polsce półfinałów Eurecan European Venture Contest, konkursu dla młodych innowacyjnych spółek z branży ICT, BioTech i CleanTech oraz ich produktów o potencjale globalnym. Platforma  reprezentowała Polskę w finale w Dusseldorfie, stanowiąc świetny przykład polskiej przedsiębiorczości i innowacji za granicą.

Dodaj komentarz