Obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT a dotacje i subwencje

Mianowicie opodatkowane są jedynie te dotacje i subwencje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru lub usługi. Takie dotacje i subwencje stanowią element podstawy opodatkowania.
W wypadku dotacji i subwencji podlegających opodatkowaniu, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania całości lub części przedmiotowej dotacji. Tym samym otrzymanie na rachunek bankowy nawet części dotacji lub subwencji wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego.
Tych z Państwa, którzy są szczególnie zainteresowani tematem opodatkowania dotacji oraz subwencji w podatku VAT, zapraszam do lektury wrześniowego miesięcznika TaxFin.pl
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *