Czy w ewidencji księgowej wykazuje się na kontach (konto zobowiązania z \”US\” i np. \”870\”-pdop) podatek dochodowy do zapłaty w sytuacji, gdy bilansowo wyszła strata?

Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych księgowane są zapisem:

  • Wn Podatek dochodowy,
  • Ma Rozrachunki publicznoprawne – rozrachunki z US z tytułu podatku dochodowego.

Nie ma zatem znaczenia czy jednostka w księgach rachunkowych wykazuje zysk czy stratę bilansową brutto – zaliczki na podatek dochodowy a potem podatek dochodowy, jeśli są ustalone musza podlegać księgowaniu.

W sytuacji, gdy w księgach rachunkowych jednostka wykazuje stratę brutto a  jest ustalony podatek dochodowy (co ma w praktyce bardzo często miejsce) strata bilansowa jest pogłębiona (zwiększona) właśnie wysokością bieżącego podatku dochodowego.

Pamiętać należy, iż nie wszystkie koszty, które obniżają wynik finansowy są akceptowane podatkowo – zatem często mamy do czynienia z sytuacją gdy w rachunkowości jest strata a w podatkach zysk.
W przypadku jednostek obligatoryjnie poddających swe sprawozdania finansowe badaniu przez biegłego rewidenta dodatkowo wpływ na pogłębienie lub zmniejszenie straty bilansowej mogą mieć aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Utworzone rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego zwiększają obciążenia wyniku finansowego, czyli mogą zwiększyć stratę bilansową. Taki sam skutek ma rozwiązania w poprzednich latach utworzonych aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Podstawa prawna:
Art. 4 i art. 37 ustawy o rachunkowości

Dodaj komentarz