Obrót wirtualną walutą bitcoin a podatek VAT

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że w świetle obowiązujących przepisów, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ze względu na to, że „bitcoin” jest walutą wirtualną, nie możemy w tym wypadku mówić o sprzedaży towarów. Organy podatkowe interpretują jednak taką transakcję jako odpłatne świadczenie usług.
 
Tym samym obrót walutą „bitcoin”, rozumiany jako wprowadzenie waluty na rynek jest opodatkowany podatkiem VAT. Jednocześnie sama czynność polegająca na tzw. „wykopywaniu bitcoinów” nie podlega opodatkowaniu.

Podstawa prawna:

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dn. 07.04.2014 r. (IPTPP2/443-52/14-6/IR)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *