System Viatoll a księgowość, część 3

W poprzedniej części wskazaliśmy regulacje prawne – ustawę i rozporządzenia regulujące zasady funkcjonowania systemu.

Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 30 kwietnia 2011 r. w sprawie wnoszenia opłat elektronicznych i ich rozliczania oraz przekazywania opłat elektronicznych i kar pieniężnych na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego (Dz. U. nr 91, poz. 524) użytkownik drogi może wybrać jedną z dwóch form wnoszenia opłaty elektronicznej, tj.:

  • przedpłatę lub
  • płatność okresową z zabezpieczeniem.

Wniesienie opłaty elektronicznej w formie przedpłaty powinno nastąpić przed rozpoczęciem korzystania z sieci dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną. Przedpłaty należy dokonać w wartości nie mniejszej niż pozwalająca na odbycie planowanego przejazdu w całości. W praktyce oznacza to iż trzeba odpowiednio wcześniej zaplanować trasę i uwzględnić drogi objęte opłatą. Kolejnym krokiem jest rozliczenie opłaty. Powinno to nastąpić nie rzadziej niż raz w tygodniu. Użytkownik, który zdecyduje się na taki system rozliczeń, będzie on posiadał w systemie konto przedpłacone (pre-pay). W przypadku takiego konta opłaty naliczane za przejazd pojazdów przypisanych do konta użytkownika obniżają poziom środków pieniężnych na koncie użytkownika.

Przedpłata na opłatę elektroniczną za przejazd po drogach płatnych może zostać zaksięgowana, zapisem:

  • Wn Pozostałe rozrachunki – rozliczenie opłaty za przejazd na drogach krajowych
  • Ma Rachunek bankowy

Po otrzymaniu dokumentu o wysokości naliczonej opłaty elektronicznej jednostka dokona rozliczenia wniesionej przedpłaty, powinna przeksięgować naliczoną opłatę w ciężar kosztów działalności operacyjnej:

  • Wn Podatki i opłaty
  • Ma Pozostałe rozrachunki – rozliczenie opłaty za przejazd na drogach krajowych

Jeśli jednostka prowadzi również ewidencję wg układu funkcjonalnego to następnie przeksięgowuje:

  • Wn Koszty działalności transportowej
  • Ma Rozliczenie kosztów

Jeśli w wyniku rozliczenia płatności powstała nadpłata to powiększa ona saldo (konto) użytkownika w systemie, Możliwe jest tez uzyskania jej zwrotu jeśli wystąpi się na piśmie o zwrot tych środków. Zwrot nadwyżki jednostka zaewidencjonuje zapisem:
Wn Rachunek bankowy

  • Ma Pozostałe rozrachunki – rozliczenie opłaty za przejazd na drogach krajowych

Zwrot nienależnie pobranej opłaty elektronicznej dokonywany jest także w sytuacji rozwiązania umowy z pobierającym opłatę czyli GDDKiA

Drugi sposób rozliczeń zostanie opisany w kolejnej części opracowania.

Dodaj komentarz