Zwolnienie z opodatkowania VAT świadczeń medycznych, część 3

Mogłoby się wydawać, że podmioty posiadające status podmiotów leczniczych, czy też osób wykonujących zawody medyczne powinny korzystać ze zwolnienia z podatku VAT w szeroko rozumiany sposób. Niestety w praktyce organy podatkowe interpretują możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT w sposób dosyć ścisły, niejednokrotnie pozostający w sprzeczności z prawem unijnym

W opinii organów podatkowych ze zwolnienia z opodatkowania nie korzystają usługi sterylizacji narzędzi medycznych świadczonych „na zewnątrz”, czyli na rzecz jednostek służby zdrowia, lekarzy, czy też gabinetów kosmetycznych.. Z kolei gdy czynność sterylizacji wykonywana jest w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu przywracaniu czy poprawie zdrowia i jest świadczona na rzecz lekarzy zatrudnionych w tej samej placówce, czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 grudnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-560/11-5/JS).

Cel terapeutyczny dostrzeżono na szczęście w świadczeniu usług zakwaterowania osób towarzyszących pacjentom w hospitalizacji, aczkolwiek usługi te muszą być ściśle związane z opieką medyczną (interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 kwietnia 2011 r., sygn. ILPP1/443-144/11-2/MS, z dnia 12 września 2011 r., sygn. ILPP4/443-429/11-2/BA). Na wspomniany związek z opieką medyczną wskazano w przypadku zakwaterowania rodziców leczonych dzieci, dla których obecność opiekuna zapewni komfort psychiczny podczas leczenia (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 czerwca 2011 r., sygn. IBPP4/443-474/11/KG). Co niezwykle istotne, opisywane zwolnienie z opodatkowania przysługuje również w odniesieniu do przedłużenia pobytu pacjenta w sytuacji, gdy jego stan zdrowia nie wymaga dalszego leczenia w warunkach szpitalnych. (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 2011 r., sygn. ILPP2/443-183/11-3/MR).

Wydawanie zaświadczeń o stanie zdrowie, opinie biegłych oraz wydawanie dokumentacji szpitalnej pacjentom nie podlega zwolnieniu

Zwolnieniu z opodatkowania VAT nie podlegają również badania lekarskie służące wydaniu opinii o stanie zdrowia połączone z wydaniem zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu (np. ochroniarza) lub pewnych czynność (kierowanie pojazdami samochodowymi). W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 czerwca 2012 r. (sygn. IPTPP4/443-155/11-6/ALN), możemy bowiem przeczytać, że: „świadczone przez zatrudnionego przez Wnioskodawcę psychologa usługi (badania) sprawności psychofizycznej kierowców i innych grup zawodowych wiążące się z oceną ryzyka i konsekwencji zdrowotnych w określonych grupach zawodowych, nie wypełniają przesłanki o charakterze przedmiotowym uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie służą bowiem profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Głównym celem powyższych badań jest bowiem dostarczenie osobie trzeciej elementu koniecznego dla podjęcia decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla osoby zainteresowanej lub innych osób. Istotą świadczenia jest stwierdzenie istnienia bądź nieistnienia przeciwwskazań do wykonywania czynności określonego rodzaju. Nie są to zatem usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce zdrowia.” Na identyczną argumentację powołano się w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 maja 2012 r. (sygn. IBPP3/443-198/12/KG), Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 19 kwietnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-62/12-5/JS), czy też Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 maja 2011 r. (sygn. ILPP2/443-178/11-4/AK).

Podobnie do badań lekarskich służących wydaniu zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu należy traktować opinie wydawanych w trakcie procesu sądowego przez biegłych psychiatrów o stanie zdrowia podsądnych (m. in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia  6 maja 2011 r., sygn. IPPP2/443-101/11-4/IG). Tym samym wspomniane usługi powinny być opodatkowane VAT według stawki podstawowej, czyli w chwili obecnej 23%.

W interpretacjach polskich organów podatkowych uznano również, że wydawanie zaświadczeń, sporządzenie kserokopii i duplikatów dokumentacji medycznej na życzenie pacjenta nie korzysta z tego zwolnienia. Zatem przedmiotowe usługi powinny zostać opodatkowane stawką VAT w wysokości 23%. Jednakże gdyby wydanie dokumentacji medycznej miało służyć dalszemu procesowi leczenia, przedmiotowa usługa powinna korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT  (interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 kwietnia 2011 r., sygn. ILPP2/443-183/11-4/MR oraz z dnia 6 maja 2011r., sygn. ILPP2/443-344/11-3/AK).

Podsumowanie 

Świadczenie usług medycznych na gruncie podatku VAT począwszy od 1 stycznia 2011 r. powinno być rozpatrywane na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie celu świadczenia tego rodzaju usług, bowiem w zależności od okoliczności świadczenia usługi możliwe jest zwolnienie z opodatkowania VAT, czy też konieczność zastosowania stawki VAT w wysokości podstawowej. Powyższe dotyczy przede wszystkim usług badań lekarskich, które wykorzystywane na potrzeby uzyskania zaświadczeń o możliwości wykonywania pewnych zawodów, czy też czynności nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że usługi mają być wykonywane przez podmioty wymienione w przepisach, czyli przez podmioty lecznicze lub też osoby wykonujące tzw. zawody medyczne. Tym samym ze zwolnienia z podatku VAT nie będą korzystały usługi terapii np. biorezonansowej, czy też dogoterapii prowadzone przez podmioty lub osoby nie posiadające statusu opisanego w przepisach.

Dodaj komentarz