Ustawodawca przewidział przeprowadzenie tego procesu w okresie trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego. Jest to okres, w którym napływają dodatkowe informacje często mające wpływ na wybrane pozycje przygotowywanego sprawozdania. Osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdania często stają przed dylematem jak wykazać skutki zdarzeń dotyczących omawianego okresu, które nastąpiły już po jego zakończeniu (przykładem takiej sytuacji może być otrzymanie uprawomocnionego wyroku sądowego powodującego obowiązek prezentacji zobowiązania, które dotyczy omawianego okresu). Pomocnym w tym przypadku może być MSRSP 14 regulujący zasady prezentacji zdarzeń zaistniałych pomiędzy zakończeniem roku obrotowego, a publikacją sprawozdania finansowego
MSRSP 14 definiuje zdarzenia następujące po dniu bilansowym jako sytuacje zarówno korzystne jak i niekorzystne mające miejsce pomiędzy dniem bilansowym, a datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji. Wśród tych zdarzeń można wyróżnić dwa typy: zdarzenia, które dostarczają dalszych dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy oraz zdarzenia, które wskazują na stan, który zaistniał po dniu bilansowym . Zdarzenia takie mogą powodować korektę aktywów i pasywów, gdyż pomimo tego, że następują po dniu bilansowym, to mimo wszystko dotyczą okresu poprzedniego. Zdarzenia takie mogą być poważnym powodem naruszenia zasady kontynuacji działalności. Jeżeli zdarzenie nie wywołuje korekty pozycji zawartych w bilansie, a mimo wszystko ma wpływ na sytuację jednostki na moment bilansowy, to w myśl MSRSP 14 jednostka ma obowiązek wykazania dodatkowych informacji dotyczących tych zdarzeń.
W przypadku, gdy jednostka nie wykaże takich informacji może być przyczyną nieprawidłowej oceny sprawozdania finansowego przez poszczególnych odbiorców, a w konsekwencji przyczyną powstawanie nieprawidłowych decyzji związanych z przyszłą działalnością jednostki. W przypadku gdy wiadome jest, że dane zdarzenie powinno spowodować korektę pozycji bilansowych lecz niemożliwe jest ustalenie skutków finansowych takiego zdarzenia należy wykazać formalne oświadczenie o braku możliwości oraz o ewentualnych przyczynach zajścia takiej sytuacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
zobacz również:
Standaryzacja rachunkowości budżetowej
MSRSP 29 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena