Z raportu z 10 czerwca 2010 r. wynika, że najważniejsze stosowane sposoby ograniczania formalnych obowiązków dotyczących niektórych rodzajów transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi obejmują:
- określanie stałych przedziałów rynkowych marż dla określonych rodzajów transakcji o niskiej wartości dodanej oraz dla pożyczek pomiędzy podmiotami powiązanymi (np. w Austrii, Holandii, USA, Japonii i w Australii),
- zwolnienie z obowiązku dokumentacji transakcji o niskiej wartości oraz z dokumentacji transakcji zawieranych przez małe i średnie podmioty.
W krajach naszego regionu
Czeskie przepisy podatkowe nie przewidują obowiązku sporządzania dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi. Podatnicy mogą kierować się instrukcją wydaną przez Ministra Finansów określającą rekomendowaną zawartość dokumentacji. Jej stosowanie nie jest jednak obowiązkowe a za odstępstwa nie są przewidziane żadne sankcje.
Węgierskie przepisy podatkowe w sprawie cen transferowych stanowią, że:
- nie podlegają oszacowaniu dochody małych i średnich podmiotów (zatrudniających mniej niż 250 pracowników oraz osiągające roczne przychody poniżej 50 mln HUF lub posiadające aktywa o łącznej wartości poniżej 43 mln HUF) z transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi w celu wspólnych zakupów lub sprzedaży,
- obowiązkowa dokumentacja podatkowa transakcji małej wartości (poniżej 50 mln HUF w roku podatkowym) może mieć ograniczoną formę i zakres (bez analiz porównawczych),
- nie podlegają dokumentacji podatkowej transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi przez małe podmioty (zatrudniające mniej niż 50 osób oraz osiągające roczne przychody poniżej 10 mln HUF lub posiadające aktywa o łącznej wartości poniżej 10 mln HUF), przez organizacje pożytku publicznego i przez podmioty w których większość udziałów posiada państwo,
- dokumentacja nie jest obowiązkowa dla transakcji zawieranych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej,
- dokumentacji nie podlegają również transakcje zawierane na giełdzie lub na warunkach wynikających z odrębnych przepisów prawa.
[page_break]
Dokumentacje transakcji z podmiotami powiązanymi zawieranych przez węgierskich podatników mogą być sporządzane w języku angielskim (np. jako część dokumentacji międzynarodowej grupy, do której należą).
Na Słowenii rynkowe marże pożyczek publikowane są przez Ministra Finansów. Marże ustalone w transakcjach z podmiotami powiązanymi w wysokości określonej przez Ministra Finansów nie mogą być później kwestionowane przez organy podatkowe.
Według słoweńskich przepisów o cenach transferowych, krajowe transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi podlegają kontroli tylko wówczas, gdy jeden z tych podmiotów:
- wykazuje nierozliczoną stratę podatkową z poprzednich lat podatkowych,
- podlega podatkowi dochodowemu według preferencyjnej stawki lub jest zwolniony z podatku dochodowego.
Zgodnie z polskimi przepisami o cenach transferowych, podatnicy nie mają obowiązku dokumentacji transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi, jeżeli wartość tych transakcji jest niższa niż 50.000 EUR.
Dodatkowo, przepisy zwalniają z obowiązku dokumentacji transakcje, których wartość jest niższa niż 20% kapitału zakładowego i nie przekracza 100.000 EUR, jednak wymagają, aby dokumentacja usług albo sprzedaży lub licencji wartości niematerialnych była przygotowana już wtedy, gdy ich wartość przekracza 30.000 EUR.
Niemniej jednak, informacje zawarte w raporcie z analizy przeprowadzonej przez OECD pokazują, że:
- regulacje w zakresie cen transferowych obowiązujące w niektórych państwach zawierają przepisy ograniczające formalne obowiązki podatników np. w zakresie dokumentacji lub rynkowych analiz porównawczych niektórych transakcji z podmiotami powiązanymi oraz ograniczające ryzyko oszacowania i określenia ich dochodów z takich transakcji,
- Polskie przepisy podatkowe nie zawierają tego rodzaju regulacji poza przepisami określającymi wartości transakcji, dla których dokumentacja nie jest obowiązkowa.
Taki stan rzeczy może być sugestią do rozważenia czy:
- transakcje pomiędzy krajowymi podmiotami powiązanymi powinny podlegać przepisom o cenach transferowych, w szczególności, jeżeli podmioty te nie korzystają ze zwolnień, nie rozliczają strat i nie korzystają z form preferencyjnego opodatkowania swojej działalności,
- dokumentacja transakcji z podmiotami powiązanymi mogłaby być sporządzana w języku angielskim (np. jako część globalnej dokumentacji przygotowanej dla całej grupy).