Ogólnopolska akcja DEMETER IV (transport odpadów)

W ramach ogólnopolskiej akcji DEMETER IV funkcjonariusze prowadzą kontrole legalności przewożonych odpadów. Sprawdzają  przede wszystkim pojazdy ciężarowe, przewożące odpady, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz środowisku. Akcję koordynuje Departament Ceł w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo informuje, że w wyniku działań prowadzonych w ramach akcji DEMETER IV

funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu zatrzymali ciężarówkę wypełnioną ponad 24 tonami odpadów.

Ciężarówka przyjechała do Polski z Wielkiej Brytanii.

W nocy 7 lipca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej skontrolowali na autostradzie A4 ciężarówkę. Podczas kontroli ustalono, że kierowca przewozi owinięte folią odpady zmieszane  o nieznanym składzie i intensywnym zapachu. Ładunek wyglądał jak gruz budowlany wymieszany z folią, drewnem, szczątkami wykładzin, papy i innych odpadów komunalnych. Odbiorcą ładunku miała być polska firma zajmująca się przywozem odpadów w postaci paliw alternatywnych.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie kwalifikacji przewożonego ładunku. WIOŚ wstępnie potwierdził, że doszło do nielegalnego transgranicznego przywozu odpadów. Po otrzymaniu formalnej odpowiedzi, zostanie złożone oficjalne zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Proceder nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *