Opodatkowanie dla kolejnych mieszkań wkrótce w rządzie

Projekt przepisów dotyczących opodatkowania dodatkowych mieszkań planujemy wkrótce przedłożyć pod obrady rządu – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o fundusze, które skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny.

Szef rządu został zapytany jakie rozwiązania planuje rząd, jeśli chodzi o opodatkowanie mieszkań i kiedy one mogą zostać wdrożone.

Morawiecki przypomniał, że odpowiednie ministerstw pracują nad tymi rozwiązaniami.  – Planujemy wkrótce przedłożyć projekt pod obrady Rady Ministrów. Na pewno będzie ten projekt obejmował dodatkowe opłaty, np. podatku od czynności cywilnoprawnych na te fundusze, które kupują 100, 200 mieszkań, albo 500, nawet tysiąc, bo o takich przypadkach słyszałem – stwierdził.

Od jakiej liczby mieszkań?

Premier posłużył się przykładem miasta, w którym – jak mówił – developer, spółdzielca czy prywatny inwestor buduje ileś mieszkań i na pniu są one kupowane przez fundusze, które „trzymają te mieszkania, zamiast upłynniać stopniowo, zamiast sprzedawać je sukcesywnie na rynku”.

„To wszystko powoduje wzrost cen. Aby zapobiec takim działaniom, w gruncie rzeczy spekulacyjnym, mogę powiedzieć, że chcemy na pewno wprowadzić tego typu regulacje” – zapowiedział.

„Od jakiej ilości mieszkań, czy to będzie siedem czy 10 mieszkań posiadanych przez inwestora, zamierzamy taką opłatę wprowadzić, jeszcze dzisiaj tego nie potwierdzę. Ale na pewno przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych, spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny, zmniejszają podaż i utrudniają dostęp mieszkań dla mieszkańców” – mówił premier.

Projekt zostanie rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie (w przypadku pozytywnej rekomendacji) skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. 

Źródło: PAP

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *