Pierwsza rata podatku od nieruchomości do 15 marca

Właściciele nieruchomości zaczynają otrzymywać decyzje określające wymiar podatku od nieruchomości za 2022 r. Niektórzy podatnicy muszą zapłacić całą kwotę do 15 marca 2022 r. Inni mogą ubiegać się o zwolnienie lub są wyłączeni z obowiązku zapłaty daniny. Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości i kto musi go zapłacić? – wyjaśniamy

Od 1 stycznia 2022 r. podniesiona została  górna granica podatku od nieruchomości, danina może być wyższa nawet o 4,71 proc. dla właścicieli mieszkań oraz domów. Podwyżkę odczują także przedsiębiorcy i właściciele gruntów.  Minister finansów zwiększył maksymalne stawki podatku nieruchomości, które są samodzielnie ustalane przed gminy. Osoby posiadające własne mieszkania zapłacą więcej o 4,71 proc. Na podwyżkę zdecydowali się m.in. radni miasta Warszawa, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska oraz Szczecina.

Terminy zapłaty podatku

Podatek od nieruchomości co do zasady płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:

  • do dnia 15 marca,
  • 15 maja,
  • 15 września
  • i 15 listopada roku podatkowego.

Raty czy opłata jednorazowa

Podatnicy, których zobowiązanie nie przekracza 100 zł zobowiązani są do zapłaty jednorazowej. Oni zapłacić podatek muszą do 15 marca 2022 r. Pozostali podatnicy mają możliwość zapłaty daniny w ratach.

Przedmiot podatku od nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, które znajdują się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

  1. grunty,
  2. budynki lub ich części,
  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  4. użytki rolne lub lasy zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości

Podatnikami podatku od nieruchomości, zgodnie z art. 3 ustawy, są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
  4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność

Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

  • wynika z umowy zawartej z właścicielem, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
  • jest bez tytułu prawnego.

Jak określana jest wysokość stawek podatku od nieruchomości?

Stawka podatku od nieruchomości ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Stawki nie mogą przekroczyć rocznie stawek określonych w art. 5 ustawy. Przy czym górne granice stawek kwotowych są ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych ogłaszanym corocznie w Monitorze Polskim.

Źródło: PIT.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podatku od nieruchomości, zapisz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz