Zgodnie z tymi regulacjami za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Data przeprowadzenia operacji wyznacza dzień, na który powinien być koszt ujęty w księgach rachunkowych. Data księgowania może być oczywiście późniejsza. Zgodnie z art. 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) można prowadzić dzienniki częściowe. Proszę także pamiętać o możliwości numerowania zapisów w ujęciu miesięcznym – takie podejście pozwoli ujmować jeszcze operacje do poprzedniego miesiąca bez blokowania księgowań dokumentów dotyczących bieżącego miesiąca. Oczywiście kierując się zasadą bieżącego prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 25 ust. 5 pkt 1 uor) ujęcie zdarzeń powinno być dokonane w terminie umożliwiającym terminowe sprzędzenie sprawozdań finansowych i innych sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych i rozliczeń finansowych.
Z kolei podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą pamiętać, iż dla nich dzień poniesienia kosztu (z pewnymi wyjątkami), to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Mają oni zdecydowanie mniej swobody w określeniu momentu poniesienia kosztu niż podatnicy prowadzący księgi rachunkowe.