Podatek od opłat za media

Właściciel mieszkania musi przerzucić koszty utrzymania lokalu na najemcę. W przeciwnym razie zapłaci więcej fiskusowi – pisze w czwartek „Rzeczpospolita”, opisując zmiany w przepisach, które pociąga za sobą Polski Ład. „

Eksperci radzą: sprawdźcie umowy i dostosujcie je do zasad ryczałtowego rozliczenia, żeby skarbówka nie wzięła dodatkowego podatku” – czytamy. Jak zauważa „Rzeczpospolita”, od przyszłego roku wszyscy zarabiający na prywatnym wynajmie mieszkań, którzy są teraz na skali PIT, będą musieli przejść na ryczałt. Tak wynika z Polskiego Ładu.

Dodatkowy podatek dla właścicieli mieszkań. Można go uniknąć

– Wielu właścicieli mieszkań, również ci, którzy już teraz mają prywatny wynajem na ryczałcie, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla fiskusa są zapisy w umowie. Powinno z niej wyraźnie wynikać, że opłaty za media obciążają najemcę. Wtedy nie są przychodem właściciela. Jeśli w umowie nie jest zapisane, że do uiszczania opłat zobowiązany jest lokator, fiskus uzna całą przekazaną przez niego kwotę za przychód właściciela. Na ryczałcie oznacza to konieczność zapłaty wyższego podatku – tłumaczy w rozmowie z „Rz” Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

– Sprawdzenie umów z najemcami jest szczególnie ważne dla tych wynajmujących, którzy są jeszcze na skali. Teraz, nawet jeśli muszą wykazać dodatkowy przychód, to płacąc za media, jednocześnie rozliczą koszt. Wychodzą więc na zero – wskazuje doradca podatkowy Wojciech Kliś, dodając, że rozgraniczenie czynszu oraz opłat za media powinny zabezpieczyć wynajmującego.

Źródło: Money.pl
 
 

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *