Wpływy z CIT wyprzedzają PIT

Ostatnie miesiące pokazują, że danina od firm może stać się najważniejszym źródłem wpływów z podatków dochodowych dla budżetu. Przynajmniej w tym roku.

Dane o dochodach budżetu za październik pokazują, że wpływy z CIT, podatku dochodowego od osób prawnych, stały się tak samo ważne jak PIT, czyli podatek od osób fizycznych. Z obu budżet zyskał po ponad 60 mld zł. Jeszcze w zeszłym roku wpływy z CIT były wyraźnie z tyłu: wyniosły 52,3 mld zł, podczas gdy PIT dał 73,5 mld zł. Teraz dochody z CIT już o 6 mld zł przekroczyły roczną prognozę. Zaplanowane wpływy z podatku od osób fizycznych po 10 miesiącach zrealizowano w 87%.

Skąd zmiana w wadze obu podatków dla budżetu?

– Wysoki wzrost wpływów CIT do budżetu nie jest dla nas zaskoczeniem. Po pierwsze, wpływa na to stabilna sytuacja gospodarcza w naszym kraju, która generuje wysokie zyski przedsiębiorców w wielu branżach i sektorach. Po drugie, należy pamiętać o tym, że od wielu lat prowadzimy skuteczne działania uszczelniające – podkreśla Artur Soboń, wiceminister finansów.

Oprócz dobrej koniunktury skala działania firm nominalnie rośnie dzięki wysokiej inflacji. GUS podaje, że w pierwszych trzech kwartałach przychody firm niefinansowych były wyższe o 32 proc. niż rok wcześniej.

W przypadku uszczelniania CIT chodzi np. o zmiany dotyczące spółek komandytowych, które weszły w życie w tym roku. „Przedstawiona zmiana, obowiązująca od stycznia 2021 r., pozwoliła wyeliminować stosowane dotychczas schematy optymalizacyjne i tym samym zniwelować wynikające z nich reperkusje w postaci unikania opodatkowania, ale także zaburzenia zasad gry rynkowej i uczciwej konkurencji, co rodziło negatywne konsekwencje dla całego otoczenia prawnego” – informuje resort finansów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
 

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *