Podatkowe grillowanie

Otóż, gospodarz u którego się zatrzymaliśmy otrzymał w spadku grunt rolny powyżej 2 hektarów, który w zeszłym roku w skutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego został przeznaczony w tym planie pod zabudowę jednorodzinną. Nasz gospodarz (właściciel gruntu) zamierza go podzielić na mniejsze działki i sukcesywnie sprzedawać jako grunt pod zabudowę jednorodzinną. Powstała u niego jednak wątpliwość, czy w wyniku takiej sprzedaży nie będzie musiał opodatkować tej transakcji podatkiem VAT.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na sposób w jaki sprzedaż będzie dokonywana. Mianowicie, jeżeli wspomniany właściciel będzie działał jak handlowiec tzn. np. doprowadzi do działek na własny koszt,  tzw. media, czyli prąd, wodę, gaz; zaangażuje znaczne fundusze na publikacje ogłoszeń o sprzedaży działek, będzie można mówić o prowadzeniu działalności i tym samym będzie zmuszony do zapłaty należnego podatku VAT. Jednocześnie sam podział działek i ich sprzedaż, przy minimalnym udziale kosztów na zamieszczenie ogłoszeń itp.,  jest traktowana raczej jak wysprzedawanie majątku własnego, bez względu na to, czy będzie to 10 czy 30 działek i bez względu na częstotliwość sprzedaży.
Zatem nasz gospodarz nie powinien obawiać się o to, że będzie musiał zapłacić należny podatek VAT, jeżeli nie będzie działał przy sprzedaży jak profesjonalista…ja natomiast obawiam się wyjazdu na kolejny „długi weekend”:).
Źródło:

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług  (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.)
 
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *