Polski Ład a zmiany w zakresie składki zdrowotnej

Uchwalona 9 lutego br. nowelizacja Polskiego Ładu jest zasadniczo korzystna dla przedsiębiorców, bo zbliża podstawę wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego. Ale nie wszyscy zyskują po równo – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Powstał olbrzymi problem z towarami handlowymi i środkami trwałymi kupionymi przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Gazeta zauważa, że „ci, którzy przed 2022 r. otrzymywali dotację do zakupu (lub wytworzenia) środka trwałego, znajdą się w gorszej sytuacji, niż gdyby tego dofinansowania nie mieli”.

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej: nowelizacja najpóźniej 12 kwietnia

„Zawsze jednak jest coś za coś. Mowa o nowelizacji z 9 lutego 2022 r. kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej również zmiany w zakresie obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaczną one obowiązywać już następnego dnia po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw (w przeciwieństwie do pozostałych jej przepisów, które wejdą w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia). Nowelizacja powinna zostać opublikowana najpóźniej dzisiaj” – czytamy.

Dziennik podaje, że „zmiany w zakresie składki zdrowotnej są zawarte w art. 10 art. 35 i art. 36 nowelizacji”. „Dotyczą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.)” – wyjaśnia.

Według „DGP, „celem jest zbliżenie podstawy wymiaru tej składki do dochodu podatkowego”.

Polski Ład: nie uwzględniono przepisów o remanencie ani odpisów amortyzacyjnych

„Ustawodawcy nie udało się zrobić tego od razu, 1 stycznia br., w rezultacie powstał olbrzymi problem z towarami handlowymi i środkami trwałymi kupionymi przed wejściem w życie Polskiego Ładu” – stwierdza DGP.

Jak dodaje, „przedsiębiorcom groziło, że jeśli teraz je sprzedadzą, to zapłacą składkę zdrowotną od przychodu ze zbycia, a nie od dochodu”. „W Polskim Ładzie nie uwzględniono bowiem ani przepisów o remanencie (co ma znaczenie przy sprzedaży towarów handlowych), ani odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, dokonanych i zaliczonych do podatkowych kosztów przed 2022 r.” – informuje.

Źródło: Puls Medyczny, Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie i składce zdrowotnej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *