Uchwalona 9 lutego br. nowelizacja Polskiego Ładu jest zasadniczo korzystna dla przedsiębiorców, bo zbliża podstawę wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego. Ale nie wszyscy zyskują po równo – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Powstał olbrzymi problem z towarami handlowymi i środkami trwałymi kupionymi przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Gazeta zauważa, że „ci, którzy przed 2022 r. otrzymywali dotację do zakupu (lub wytworzenia) środka trwałego, znajdą się w gorszej sytuacji, niż gdyby tego dofinansowania nie mieli”.
Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej: nowelizacja najpóźniej 12 kwietnia
„Zawsze jednak jest coś za coś. Mowa o nowelizacji z 9 lutego 2022 r. kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej również zmiany w zakresie obliczania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaczną one obowiązywać już następnego dnia po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw (w przeciwieństwie do pozostałych jej przepisów, które wejdą w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia). Nowelizacja powinna zostać opublikowana najpóźniej dzisiaj” – czytamy.
Dziennik podaje, że „zmiany w zakresie składki zdrowotnej są zawarte w art. 10 art. 35 i art. 36 nowelizacji”. „Dotyczą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.)” – wyjaśnia.
Według „DGP, „celem jest zbliżenie podstawy wymiaru tej składki do dochodu podatkowego”.
Polski Ład: nie uwzględniono przepisów o remanencie ani odpisów amortyzacyjnych
„Ustawodawcy nie udało się zrobić tego od razu, 1 stycznia br., w rezultacie powstał olbrzymi problem z towarami handlowymi i środkami trwałymi kupionymi przed wejściem w życie Polskiego Ładu” – stwierdza DGP.
Jak dodaje, „przedsiębiorcom groziło, że jeśli teraz je sprzedadzą, to zapłacą składkę zdrowotną od przychodu ze zbycia, a nie od dochodu”. „W Polskim Ładzie nie uwzględniono bowiem ani przepisów o remanencie (co ma znaczenie przy sprzedaży towarów handlowych), ani odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, dokonanych i zaliczonych do podatkowych kosztów przed 2022 r.” – informuje.
Źródło: Puls Medyczny, Dziennik Gazeta Prawna
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie i składce zdrowotnej, zapisz się na webinar
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl