Polski Ład doprowadza do zubożenia dużej części polskiego społeczeństwa. Powinien w całości zostać wycofany – tak apeluje Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Pracownicy ZUS-u napisali list, w którym wyliczają, jak nowe przepisy podatkowe dotknęły również ich. Pismo trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.
Różnice w wypłatach sięgają do kilkuset złotych, co przy relatywnie niskich wynagrodzeniach zasadniczych pracowników ZUS jest ogromnym uszczerbkiem na budżetach ich rodzin” – pisze związek zawodowy pracowników w liście. Wystosowany został do prezes Zakładu, ale także do premiera i ministra finansów.
Apelują w nim o wycofanie zmian, które wprowadził Polski Ład. Wymieniają dwa powody.
Pierwszy to taki, że pracownicy ZUS-u stracili po kilkaset złotych na styczniowej pensji. W związku z tym, czują się oszukani.
Przypominają, że w pandemii ciężko pracowali, żeby organizować wypłacanie rządowych pomocy, jak np. środki w ramach tarczy antykryzysowych.
Zwracają także uwagę, że pracownicy ZUS-u, w odróżnieniu od wielu innych urzędów, nie zamknęli się na pracy zdalnej, podczas szczytów kolejnych fal zachorowań, ryzykując własnym zdrowiem.
Stanowisko w sprawie zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. „Wszystkie styczniowe wynagrodzenia i inne wypłaty dla pracowników ZUS zostały naliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, czyli ustawą o PIT oraz rozporządzeniem MF z dnia 7.1.2022 r., co dodatkowo potwierdzaliśmy w Ministerstwie Finansów” – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.
„Wynagrodzenia w ZUS są płatne <<z dołu>>. W styczniu br. pracownicy ZUS otrzymali najpierw trzynastkę, następnie wynagrodzenie, a następnie premię za IV kwartał 2021 r.” – pisze ZUS. Według instytucji niższa niż np. w grudniu 2021 roku wypłata wynagrodzenia może wynikać z wielu różnych okoliczności:
1) Zastosowanie kwoty wolnej od podatku przy wypłacie trzynastki (której wypłata była wcześniejsza niż wypłata wynagrodzenia),
2) Przekroczenie przez łączny przychód ze stosunku pracy w danym miesiącu kwoty 12,800 zł (należy uwzględnić wszystkie wypłaty, w tym trzynastkę, wynagrodzenie zasadnicze, premię kwartalną),
3) Złożone lub niezłożone przez pracownika oświadczenia, np. PIT-2 albo dotyczące ulgi dla klasy średniej, ulgi senioralnej czy dla rodziny 4+,
4) Potrącenia, np. składka do Pracowniczego Planu Kapitałowego, Kasy-Zapomogowo-Pożyczkowej, na ubezpieczenie grupowe dla pracowników ZUS, potrącenia związane z Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, potrącenia komornicze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na szkolenie
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 ✉ biuro@adn.pl ⇒ www.adnpodatki.pl