Polski Ład: zmiany w leasingu samochodu

Leasing operacyjny jest obecnie najpopularniejszą oraz najkorzystniejszą metodą finansowania auta przez przedsiębiorców. Wraz z wejściem w życie przełomowej reformy gospodarczej, jaką jest Polski Ład, właściciele firm przewidują, iż leasing stanie się zwyczajnie nieopłacalny.

Zmiany podatkowe w związku z reformą spowodują, że najprawdopodobniej leasing przestanie być najlepszym sposobem na finansowanie firmowych pojazdów. Jakie zmiany w leasingu samochodu czekają przedsiębiorców po wejściu w życie Polskiego Ładu? Co musisz o nich wiedzieć

Polski Ład — zmiany w leasingu samochodu

Polski Ład, w myśli projektowanych przepisów podatkowych, zmieni zasady wykupu leasingowanego pojazdu do majątku prywatnego. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorca, który planuje wykupić samochód po jego spłacie, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, musi liczyć się z tym, że będzie zobowiązany do opłacenia podatku VAT, jak i również dochodowego.

Polski Ład niesie za sobą wiele dodatkowych konsekwencji poza samymi zmianami podatkowymi. W związku z niemożnością sprzedaży pojazdu bez podatku w stosunkowo krótkim czasie po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorcy będą dłużej użytkować samochody i o wiele rzadziej dokonywać ich wymiany. To z kolei znacznie przełoży się na stan techniczny aut na polskich drogach oraz zmniejszy efektywność działalności.

Według oficjalnych danych, średni wiek samochodu osobowego w Polsce to 14 lat co i tak jest stosunkowo sporą wartością. Nie jest to zatem pozytywna prognoza na nadchodzące lata. Co więcej, zwiększa się również okres użytkowania pojazdu przez jednego właściciela.

W jaki sposób uniknąć tych niekorzystnych zmian?

Ku zaskoczeniu wielu przedsiębiorców istnieje sposób na w pełni zgodne z prawem obejście nowych niekorzystnych przepisów podatkowych. Jedną z metod jest przekazanie leasingowanego samochodu w ramach darowizny (np. osobie bliskiej).Ona z kolei będzie mogła dokonać jego sprzedaży w formie prywatnej po upływie standardowego okresu oczekiwania  czyli 6 miesięcy.

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym (z dnia 1 stycznia 1992 r.) dopuszczalne jest nabycie przychodu z odpłatnego zbycia się składników majątku, (a nie jego całości). Zapis ten potwierdza wówczas, iż możliwy będzie scenariusz, w którym właściciel firmy po wykupie pojazdu z leasingu zdecyduje się na podarowanie go np. synowi. Ten bez żadnych przeciwwskazań ma możliwość jego sprzedaży bez opłaty z tytułu podatku PIT po upływie pół roku  zgodnie z zasadą ogólną.

Źródło: Business Insider
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapisz się na szkolenie z Polskiego Ładu

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz