MF w opublikowanym na stronie internetowej komunikacji wyjaśnia, że:
– Porozumienie oznacza to, że zarówno Komisja Europejska jak i Rada ECOFIN będą w ramach swoich ocen i decyzji brały pod uwagę inny charakter wydatków, i generowanych przez nie deficytów i długów, związanych z reformą emerytalną, biorąc pod uwagę w szczególności:
- strukturę systemu emerytalnego w aspekcie własności aktywów,
- ryzyka związane z przyszłymi wypłatami z sytemu emerytalnego,
- wpływ tej reformy na stabilność finansów publicznych.
– Porozumienie stanowi przełom w rozmowach z Komisją Europejską dotyczących kwestii brania pod uwagę wysokości wydatków związanych z reformą emerytalną. Oznacza ono uzgodnienie potrzeby wypracowania i przyjęcia powszechnych reguł i zasad systemowego, a więc trwałego, uwzględniania kosztów reformy emerytalnej, co powinno nastąpić w I połowie przyszłego roku.
– Porozumienie to nie dotyczy jednak zmian statystycznych, a więc nie oznacza zmniejszenia wysokości długu publicznego czy wielkości niezbilansowania sytuacji budżetowej. Tym bardziej nie oznacza zmniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa wynikających z finansowania reformy emerytalnej i wobec tego aktualna pozostaje potrzeba głębokich zmian w II filarze systemu emerytalnego. Nie oznacza to także konieczności zmian statystycznych czy legislacyjnych w metodologii statystycznej i prawie polskim.
MF/red.