Obowiązki kierownika jednostki związane ze sporządzonym sprawozdaniem finansowym, część 6

Wynika to z art. 27. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.). Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania. Nie ma obowiązku składania sprawozdania finansowego w przypadku, gdy nie zostało ono zatwierdzone w terminie. Wtedy dopiero po jego zatwierdzeniu kierownik jest zobligowany do jego przekazania do właściwego urzędu skarbowego.

Analogiczne uregulowanie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i prowadzących księgi rachunkowe. Zgodnie z art. 45 ust 5. ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) muszą oni dołączyć sprawozdania finansowe do rocznego zeznania podatkowego. Nie ma tu wymogu zatwierdzania sprawozdania finansowego.

Warto zwrócić uwagę iż podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który chce złożyć zeznanie podatkowe wcześniej niż przed końcem marca, powinien zadbać o wcześniejsze sporządzenie sprawozdania finansowego w podmiocie, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Oczywiście regulacje dotyczące składania sprawozdania finansowego przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy tylko sytuacji gdy w podmiocie gospodarczym są prowadzone księgi rachunkowe na podstawie regulacji ustawy o rachunkowości. W jakich przypadkach księgi rachunkowe mają być prowadzone obowiązkowo wynika, przypomnijmy z art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości , a w jakich na zasadach dobrowolnych w art. 2 ust 2 uor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *