Pracujący senior może zaoszczędzić na podatku

Ulga dla zarabiających emerytów nie zawsze się opłaca. Można z niej zrezygnować w trakcie roku, np. po przekroczeniu limitu dochodów zwolnionych z PIT – informuje „Rzeczpospolita”.

Pracujący senior może uzyskać bez podatku przychód do 85 528 zł, jeśli zrezygnuje z przysługującej mu emerytury. Z ulgi mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę (opodatkowane według skali) oraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali, jak też stawką liniową 19 proc. czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnik zainteresowany ulgą dla pracujących seniorów powinien najpierw przeprowadzić kalkulacje jej opłacalności w jego indywidualnej sytuacji. Może to być atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które mają niską emeryturę ze względu na płacone w przeszłości niskie składki. Dzięki rezygnacji ze świadczeń mogą uzyskać wynagrodzenie wolne od podatku nawet do 115 tys. zł – w przypadku rozliczenia według skali. Jednocześnie zwiększają podstawę wymiaru emerytury na kolejne lata.

Dla osób rozliczających się według skali do limitu 85,5 tys. zł dodaje się kwotę wolną od podatku 30 tys. zł.

Co ważne, organy podatkowe zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Zgadzają się, że podatnik może zrezygnować z ulgi i zacząć pobierać świadczenia w dowolnym momencie, np. w wyniku pogorszenia stanu zdrowia, ale też gdy przewiduje, że przekroczy ustawowy limit dochodów zwolnionych od podatku.

Przykładem może być najnowsza interpretacja (nr 0115-KDIT2.4011. 316.2022.1.HD) dotycząca 63-letniej podatniczki, zatrudnionej na umowę o pracę, która ma ustalone prawo do emerytury, ale jej nie pobiera. Spełnia warunki zastosowania ulgi dla pracujących seniorów.

Kobieta chce jednak rozwiązać umowę o pracę i przejść na emeryturę – podjąć emeryturę zawieszoną. Otrzyma wówczas odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia brutto. W sumie otrzyma w ciągu roku kilkanaście pensji zwolnionych z podatku dochodowego. Chciała się upewnić, czy w sytuacji, gdy przez znaczną część roku korzystała z ulgi, a następnie przejdzie na opodatkowaną emeryturę, nie straci prawa do tej ulgi i nie będzie zobowiązana zapłacić podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej orzekł, że nie.

„W sytuacji, gdy przez znaczną część roku podatniczka skorzysta z ulgi dla pracującego seniora, a następnie przejdzie na opodatkowaną emeryturę, nie straci prawa do tej ulgi” – stwierdził dyrektor KIS.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *