Dwadzieścia państw członkowskich UE zawarło umowę w sprawie utworzenia nowego organu – Prokuratury Europejskiej, która będzie miała możliwość prowadzenia dochodzeń i ścigania w sprawach karnych mających wpływ na budżet UE.
Prokuratura będzie niezależnym i zdecentralizowanym organem UE. Będzie odpowiadać za zbadanie, ściganie i zbrodnie przeciwko budżetowi UE, takie jak nadużycia finansowe związane z funduszami UE w wysokości ponad 10.000 EUR (11.182 USD), korupcja lub transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT powyżej 10 mln EUR.
Komisja Europejska szacuje, że corocznie co najmniej 150 miliardów euro dochodów z VAT jest uszczuplona przez oszustwa transgraniczne. Poza obszarem VAT, w 2015 r. Państwa członkowskie UE wykryły i zgłosiły Komisji nieprawidłowości na kwotę około 638 mln EUR.
Istniejące organy UE – Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, Eurojust i Europol – nie mogą prowadzić dochodzeń w sprawach karnych ani ścigać spraw związanych z oszustwami. Nowa Prokuratura będzie gromadzić wiedzę specjalistyczną w takich dziedzinach jak analiza przestępczości, podatków, księgowość czy IT, a także zapewniać płynne kanały komunikacji bez żadnych barier językowych.
Nowe biuro będzie działało na dwóch poziomach: centralnym i krajowym. W skład centralnego szczebla wchodzą: Europejski Prokurator Generalny, 20 prokuratorów europejskich (jeden z każdego uczestniczącego państwa członkowskiego), z których dwa to zastępcy Europejskiego Prokuratora Głównego, dyrektora administracyjnego oraz oddelegowany personel techniczny i dochodzeniowy. Zdecentralizowany poziom będzie składał się z europejskich prokuratorów, którzy będą zlokalizowani w uczestniczących państwach członkowskich.
20 państw członkowskich, które zgodziły się na tę inicjatywę, to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania , I Słowenii. Inne państwa członkowskie mogą przystąpić później.