Korygowanie błędów zgodnie z MSSF

Błąd dotyczący tego samego okresu w którym go wykryto jest korygowany w tym okresie, natomiast inaczej są korygowane błędy poprzednich okresów tzn. popełnione we wcześniejszym okresie niż okres w którym je wykryto. Korygowanie błędów poprzednich okresów w sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF zostało opisane w MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”.

Sposób korygowania błędów zależy od dwóch okoliczności:

  • określenia czy jest to błąd istotny czy też nie istotny;
  • momentu, w którym błąd został wykryty

Schemat korygowania błędów zgodnie z MSSF

\"\"

Błąd istotny to taki, który może pojedynczo lub łącznie, wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane na podstawie sprawozdania finansowego przez użytkowników (posiadających dostateczną wiedzę z zakresu biznesu, działalności gospodarczej i rachunkowości oraz wykazujących gotowość do uważnego zapoznania się z prezentowanymi informacjami). Czynnikiem rozstrzygającym może być wielkość i rodzaj pozycji lub kombinacja obu tych czynników albo wpływ błędu na sumę bilansową, przychody ze sprzedaży lub wynik finansowy.

Błędy, które zostaną uznane za nieistotne korygujemy w okresie ich ujawnienia, co powoduje ewentualny wpływ na wynik roku bieżącego.

Błędy istotne wykryte na etapie sporządzania sprawozdań finansowych powinny zostać skorygowane przed zatwierdzeniem tych sprawozdań do publikacji np. jeżeli sprawozdanie finansowe za 2009 rok zostało zatwierdzone do publikacji 31.03.2010 to błędy dotyczące roku 2009, a wykryte do dnia 31.03.2010 powinny zostać skorygowane w sprawozdaniu finansowym sporządzonym za 2009 rok, co powoduje ewentualny wpływ na wynik roku 2009.

Istotne błędy wykryte dopiero w okresach następnych są poprawiane poprzez skorygowanie danych porównawczych prezentowanych w sprawozdaniach finansowych okresu, w którym wykryto błąd. Takie błędy korygowane są retrospektywnie tzn. korygujemy ujęcie, wycenę lub ujawnione informacje dotyczące błędnej pozycji sprawozdania finansowego w taki sposób, jak gdyby błędy poprzednich okresów nigdy nie miały miejsca, co powoduje zazwyczaj wpływ na wyniki finansowe za poprzednie okresy.

zobacz również:

Dodaj komentarz