Nowe standardy mogą obowiązywać dopiero od 2015 roku

Nowy MSSF 9 ma zastąpi MSR 39 i MSSF 7 w zakresie wyceny i ujawniania informacji o instrumentach finansowych, utracie ich wartości i rachunkowości zabezpieczeń. Powoli zaczęliśmy przygotowywać się do skutków tych regulacji, które miały obowiązywać od okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2013r. Tymczasem na skutek wielu głosów, w tym EFRAG 8 sierpnia 2011 IASB wydała projekt w którym poprosiła o opinie, kiedy nowy MSSF powinien zacząć obowiązywać.
Do 21 października oczekuje na komentarze i uzasadnienia. Zadano także drugie pytanie. Dotyczy ono danych porównawczych. Przyjęty projekt dopuszcza oczywiście możliwość dobrowolnego wcześniejszego zastosowania standardu.

Przypomnimy najważniejsze regulacje wynikające z MSSF 9 to podział instrumentów na wyceniane

  • Wartości godziwej przez wynik finansowy
  • Wartości godziwej przez inne całkowite dochody

Zamiast dzisiejszych czterech grup. Ograniczone, ale dozwolone będzie wycenianie po zamortyzowanym koszcie. I tylko w odniesieniu do tej kategorii możliwe będzie ujmowanie utraty wartości.

Instrument dłużny, który będzie utrzymywany w ramach modelu biznesowego, którego celem jest egzekwowanie umownych przepływów pieniężnych i obejmuje umowne przepływy pieniężne stanowiące wyłącznie spłaty kapitału i odsetek od niespłaconej części kapitału będzie musiał być wyceniany po koszcie zamortyzowanym. Ponadto jeżeli model biznesowy przyjęty przez jednostkę dla aktywów finansowych w przypadku instrumentów dłużnych niesklasyfikowanych w kategorii WGPWF, ulega zmianie, tak że poprzedni przestaje mieć zastosowanie, konieczna jest reklasyfikacja z WGPWF do kosztu zamortyzowanego lub odwrotnie

Klasyfikacja przez inne całkowite dochody oznacza, że nie mają już zastosowania aktualne wymagania MSR 39 dotyczące testu na utratę wartości i reklasyfikacji skumulowanych dodatnich i ujemnych różnic wartości godziwej w chwili zbycia, ponieważ – z wyjątkiem dochodów z dywidendy – zmiany wartości godziwej pozostają w kapitale własnym.

Dodaj komentarz